Kilpailu-uutiset 2021-2022

Tähtisarjojen kutsukilpailu 16.1.2022

 

Paikka: Kotka
Järjestäjä: Kotkan Taitoluistelu

 

 Espoon Jäätaiturit
MinitSiiri Ahtee
Tara Haapanen
Sofia Nymander
Nelli Puntila
Lili Simpanen

 

TULOKSET:

 Minit  ** 
1.Alina JarutaLoTTa48,50 
2.Hilda NäsänenKoTA46,67 
3.Helmi OrolaHaTaL44,33 
5.Nelli PuntilaEsJt41,67 
12.Sofia NymanderEsJt30,33 
13.Siiri AhteeEsJt29,33 
14.Tara HaapanenEsJt29,33Erikoismaininta:
Hyvät ojennukset
elementtien jälkeen
 (yht. 19. kilpailijaa)   

 

 

Crystal Cup 15.-16.1.2022

 

Paikka: Mikkeli
Järjestäjä: Mikkelin Luistelijat

Kilpailun ISU- sarjat on siirretty järjestettäväksi 25.-27.2. viikonlopulle. 

 Espoon Jäätaiturit
MinitEmilia Sand
Helmi Eloranta
Klara Karjalainen
B-silmutLauri Linnakorpi
Liia Linnakorpi


LIVESTREAM

 

TULOKSET:

 

 Minit, 2013 ja nuoremmat ** 
1.Lilian MäkynenLTL39,33 
2.Netta MultanenTL39,00 
3.Amalia TimonenJoKa38,00 
4.Klara KarjalainenEsJt36,00 
5.Helmi ElorantaEsJt35,67Erikoismaininta: 
Upea yksöislutz
-yksöisaxelyhd.
7.Emilia SandEsJt31,67 
 (yht. 8 kilpailijaa)   

 

 B-silmut, pojat **
1.Hugo CarlstedHTK33,67
2.Lauri LinnakorpiEsJt32,67

 

 B-silmut, 2011 & nuoremmat **
1.Isla LindénSCT45,67
2.Ingrid EhlersETK41,67
3.Liia LinnakorpiEsJt41,33
 (yht. 21 kilpailijaa)  

 

 

 

ISU Challenger -sarjan muodostelmaluistelukilpailu Hevelius Cup, Gdansk, Puola, 5. - 8.1.2022

 

Senior ISU: Lumineers

Junior ISU: Valley Bay Synchro

TULOKSET

LIVE STREAM

(oma live stream jokaiselle kilpailutapahtumalle, löytyy kisan fan zone -sivujen kautta)

YL, Loppiaisen kutsukilpailu & A-silmujen SB-kilpailu 6.1.2022

 

Paikka: Kauniaisten Jäähalli
Järjestäjä: Kauniaisten taitoluisteluklubi

 Espoon Jäätaiturit
A-silmutZea Raski
Hertta Pönni
Emmi Mustonen
Janella Stenström
Darja Oksanen
DebytantitNatalie Tieva
Pinja Peltola
Mai Tarvainen
Vilina Tolonen
Fanny Grönroos
Debytantit, pojatVenni Pitko
SM-noviisitJosefiina Puiro
Pihla Pitkänen
Minea Helske

 

TULOKSET:

 A-silmut ISU
1.Emma KuusikoskiKaTa35,81
2.Nea HuolmanHTK35,18
3.Filippa LindqvistETK33,54
7.Janella StenströmEsJt32,49
10.Hertta PönniEsJt30,73
15.Darja OksanenEsJt29,12
16.Emmi MustonenEsJt28,61
18.Zea RaskiEsJt27,19
 (yht. 20 kilpailijaa)  

 

 Debytantit, tytöt ISU
1.Pinja PeltolaEsJt53,00
2.Natalie TievaEsJt49,72
3.Mai TarvainenEsJt47,66
9.Fanny GrönroosEsJt43,14
10.Vilina TolonenEsJt42,76
 (yht. 13 kilpailijaa)  

 

 Debytantit, pojat ISU
1.Oscar FischerHTK35,15
2.Venni PitkoEsJt29,85

 

 SM-noviisit (FS) ISU
1.Meea MännikköJTL67,69
2.Louise GyllingHTK56,82
3.Pihla PitkänenEsJt56,77
4.Josefiina PuiroEsJt52,48
7.Minea HelskeEsJt49,60
 (yht. 15 kilpailijaa)  

 

 

ML, SM-noviisien 1+1 tapahtuma, 20.12.2021

 

Paikka: Helsingin Jäähalli
Järjestäjä: Helsingfors Skridskoklubb rf

 Espoon Jäätaiturit
SM-noviisitValley Bay Synchronics

 

 

Linnea Ceder

Taitoluistelun SM2022 17.-19.12.2021

 

Paikka: Pori, Isomäki Areena
Järjestäjä: Porin Taitoluistelu ry

 

 Espoon Jäätaiturit
SM-seniorit, naiset

Linnea Ceder
Mai Helske
Laura Karhunen
Olivia Lisko

SM-juniorit, naisetLotta Artimo
Sirkku Koskenvaara
Kiia Kurkinen
Petra Lahti
Minja Peltonen
SM-juniorit, miehetMatias Lindfors

 

TULOKSET:

 

 SM-seniorit, naiset ISUSPFS
1.Jenni SaarinenKooVee179,1314
2.Linnea CederEsJt171,1721
3.Emmi PeltonenEVT168,7533
5.Olivia LiskoEsJt146,7455
6.Laura KarhunenEsJt135,60126
9.Mai HelskeEsJt127,6679
 (yht. 14 kilpailijaa)    

 

 SM-juniorit, naiset ISUSPFS
1.Janna JyrkinenLrTL153,5013
2.Petra LahtiEsJt151,8331
3.Iida KarhunenLrTL150,5522
5.Minja PeltonenEsJt131,1246
8.Sirkku KoskenvaaraEsJt116,20128
9.Kiia KurkinenEsJt114,3899
 (yht. 20 kilpailijaa)    

 

 SM-juniorit, miehet ISUSPFS
1.Matias LindforsEsJt145,9511
2.Yaroslav KrestyannikovTapTL138,8632
3.Arttu JuusolaPoriTa138,0823
 (yht. 5 kilpailijaa)    

 

 

 

ML, Minorikarnevaali 2021, 18.12.2021


Paikka: Pirkkolan Jäähalli, Helsinki
klo 9-10.30
Järjestäjä: Helsingin Taitoluisteluklubi
 

 Espoon Jäätaiturit
MinoritValley Bay Synchronettes 

 

 

 

ML SM-SARJOJEN 2. JA MINORIEN 1. VALINTAKILPAILU 11.-12.12.

 

Paikka: Espoo, Metro Areena
Järjestäjä: Espoon Taitoluisteluklubi
 

  
SM-senioritLumineers
SM-junioritValley Bay Synchro
SM-noviisitValley Bay Synchronics
MinoritValley Bay Synchronettes

 

TULOKSET:

 SM-seniorit ISUSPFS
1.Helsinki RockettesHTK216,7621
2.Team UniqueHSK207,8312
3.MariGold IceUnityHL205,9933
5.LumineersESS187,7155
 (yht. 5 joukkuetta)    

 

 SM-juniorit ISUSPFS
1.Team FintasticHTK181,7411
2.Team MystiqueHSK171,9842
3.Valley Bay Synchro EsJt171,5233
 (yht. 13 joukkuetta)    

 

 SM-noviisit (L2) ISU
1.Team DynamiqueHSK79,47
2.Valley Bay SynchronicsEsJt68,31
3.CrystalBladesTapTL68,10
 (yht. 9 joukkuetta)  
    

 

 Minorit (L2) ISU
1.Team SympatiqueHSK35,59
2.Valley Bay SynchronettesEsJt33,18
3.Ice MelodyTTK30,64
 (yht. 10 joukkuetta)  

 

 

YL, Akatemia Cup 11.-12.12.
 

Paikka: Pirkkolan jäähalli
Järjestäjä: Helsingin Taitoluisteluakatemia

 

 Espoon Jäätaiturit
A-silmutDarja Oksanen
DebytantitPinja Peltola
Mai Tarvainen
Natalie Tieva
Vilina Tolonen

 

TULOKSET:

 A-silmut ISU
1.Sofia IlvonenETK31,99
2.Lovisa HakkalaHL31,93
3.Emma KuusikoskiKaTa31,69
8.Darja OksanenEsJt28,48
 (yht. 13 kilpailijaa)  

 

 Debytantit ISU
1.Pinja PeltolaEsJt55,59
2.Ines SalminenHTK53,13
3.Nella AndelinTTK52,25
4.Mai TarvainenEsJt49,80
12.Natalie TievaEsJt44,40
14.Vilina TolonenEsJt42,26
 (yht. 21 kilpailijaa)  

 

YL, Santa Claus 2021 3.-5.12.2021

 

Paikka: Tesoman jäähalli, Tampere
Järjestäjä: Varala-Tiimi

 Espoon Jäätaiturit
Minit, 2012Nelli Puntila
Fiona Fagerstöm
Sara Liljavirta
Minit, 2013
ja nuoremmat
Lili Simpanen
Klara Karjalainen
Tara Haapanen
Helmi Eloranta

 

 Espoon Jäätaiturit
B-silmutLiia Linnakorpi
Erin Pirskanen
Lilja Eloranta

 

 Espoon Jäätaiturit
A-silmutEmmi Mustonen
Hertta Pönni
Janella Stenström
Zea Raski

 

 

TULOKSET:

 Minit, 2012 ** 
1.Eerika LonkaHTL44,50 
2.Sofia KanervaHTL41,25 
3.Nelli PuntilaEsJt41,25 
12.Sara LiljavirtaEsJt36,25Erikoismaininta: Kauniit liu`ut
16.Fiona FagerströmEsJt33,00 
 (yht. 26 kilpailijaa)   

 

 Minit, 2013 ja nuoremmat ** 
1.Iris MäkinenHTL43,75 
2.Neela LitmanenETK39,25 
3.Linnea PihaTapTL37,75 
7.Lili SimpanenEsJt35,25 
9.Helmi ElorantaEsJt32,25 
12.Klara KarjalainenEsJt29,50Erikoismaininta: Ryhdikäs esitys
13.Tara HaapanenEsJt28,25 
 (yht. 13 kilpailijaa)   

 

 B-silmut ** 
1.Ingrid EhlersETK46,75 
2.Edith SimolaHTA43,00 
3.Alexandra KäyhtyHTA40,75 
6.Liia LinnakorpiEsJt38,25Erikoismaininta: Vauhdikas ja liukuva perusluistelu
10.Erin PirskanenEsJt36,00 
19.Lilja ElorantaEsJt29,50 
 (yht. 22 kilpailijaa)   

 

 A-silmut ISU
1.Nea HuolmanHTK34,66
2.Saana SuilaHTK32,28
3.Anastasia KaskoHTL31,78
10.Hertta PönniEsJt28,48
11.Zea RaskiEsJt28,19
12.Emmi MustonenEsJt27,97
14.Janella StenströmEsJt27,78
 (yht. 23 kilpailijaa)  

 

YL, SM-noviisien ja debytanttien lohkokilpailu  27.11-28.11.2021

 

Järjestäjä: Rauman Taitoluistelijat
Paikka: Äijänsuon Jäähalli, Rauma

 Espoon Jäätaiturit
Debytantit, pojatVenni Pitko

 

TULOKSET:

 Debytantit, pojat ISU
1.Kosti SuutariRauTL47,00
2.Turgan RimoPoriTa34,35
3.Venni PitkoEsJt32,13
 (yht. 3 kilpailijaa)  

 

ML, KeMun Kutsukilpailu 27.11.2021

 

Järjestäjä: Keski-Uudenmaan Muodostelmaluistelijat
Paikka: Keravan Jäähalli

 

 Espoon Jäätaiturit
AikuisetValley Bay Synchrospirit

 

TULOKSET:

 Aikuiset 
1.ShadowsETK
2.Ice ComedyTTK
3.JääLeiditHTK
7.Valley Bay SynchrospiritEsJt
 (yht. 8 joukkuetta) 

 

 

 

ML, Pikkujoulukilpailu 27.11.2021

 

Järjestäjä: Etelä-Vantaan Taitoluistelijat
Paikka: Tikkurilan Trio Areena, Vantaa

 Espoon Jäätaiturit
SM-JunioritValley Bay Synchro
SM-NoviisitValley Bay Synchronics
TulokkaatValley Bay Synchrokids
MinioritValley Bay Synchronettes
NoviisitValley Bay Synchroshine
JunioritValley Bay Synchrostorm
SenioritValley Bay Synchrostars
MastersValley Bay Synchrohearts

 

 

TULOKSET:

 SM-Juniorit ISU
1.MusketeersHL111,94
2.Valley Bay SynchroEsJt101,01
3.Ice StepsEVT84,36
 (yht. 6 joukkuetta)  

 

 SM-Noviisit ISU
1.FinettesHTK86,96
2.Team DynamiqueHSK77,46
3.Valley Bay SynchronicsEsJt70,98
 (yht. 12 joukkuetta)  

 

 Tulokkaat 
1.MiniSparklesHTK
2.Team MiniqueHSK
3.SunflowersHL
7.Valley Bay SynchrokidsEsJt
 (yht. 10 joukkuetta) 

 

 Miniorit ISU
1.Team SympatiqueHSK34,13
2.SunlightsHL33,82
3.RainbowsETK31,93
5.Valley Bay SynchronettesEsJt31,53
 (yht. 10 joukkuetta)  

 

 Noviisit 
1.Valley Bay SynchroshineEsJt
2.Cool StepsEVT
3.Ice SweetsETK
 (yht. 5 joukkuetta) 

 

 Juniorit ISU
1.MoonlightsHL48,56
2.Team ElectricHTK44,18
3.LightningsETK43,37
5.Valley Bay SynchrostormEsJt41,32
 (yht. 6 joukkuetta)  

 

 Seniorit ISU
1.SituationsETK60,72
2.Valley Bay SynchrostarsEsJt55,92
3.Ex-StepsEVT51,94
 (yht. 5 joukkuetta)  

 

 Masters ISU
1.Valley Bay SynchroheartsEsJt49,91
2.Best BeforeHTK47,64
3.Ice EclipseHL44,19
 (yht. 5 joukkuetta)  

 

SM-noviisit ja debytantit, 2. Lohkokilpailu 20-21.11.2021

 

Järjestäjä: Oulun Luistelukerho
Paikka: Oulunsalon Jäähalli

 

SM-noviisitEspoon Jäätaiturit
SP lauantai 20.11.
klo 15.30

FS sunnuntai  21.11.
klo 10.00
Josefiina Puiro
Minea Helske
Emmi Ahlstedt
Amanda Eskelin
Pihla Pitkänen

 

Debytantit, tytötEspoon Jäätaiturit
FS lauantai 20.11. 
klo 10.00
Natalie Tieva
Amanda Teerimäki
Fanny Grönroos
Vilina Tolonen
Mai Tarvainen
Pinja Peltola
Viola Lehtimäki
Kaisla Siivonen

 

Tulokset

 SM-noviisit ISUSPFS
1.Amanda EskelinEsJt114,4611
2.Neea LehtiniemiOLK95,4642
3.Louise GyllingHTK93,7725
4.Pihla PitkänenEsJt92,0936
6.Emmi AhlstedtEsJt90,1893
7.Minea HelskeEsJt87,9958
9.Josefiina PuiroEsJt84,81127
 (32 kilpailijaa)    

 

 Debytantit ISU
1.Annika PellonmaaETK55,18
2.Ines SalminenHTK50,86
3.Nella HeikkinenETK49,03
5.Natalie TievaEsJt47,62
6.Mai TarvainenEsJt47,46
9.Kaisla SiivonenEsJt45,52
10.Pinja PeltolaEsJt45,37
12.Viola LehtimäkiEsJt44,39
14.Fanny GrönroosEsJt43,09
19.Amanda TeerimäkiEsJt41,14
23.Vilina TolonenEsJt39,66
 (yht. 33 kilpailijaa)  

 

ML kansallisten sarjojen 1. valintakilpailu 20.-21.11.2021

Järjestäjä: Jyväskylän Taitoluisteluseura
Paikka: Jyväskylä

 

 Espoon Jäätaiturit
AikuisetValley Bay Synchrospirit
NoviisitValley Bay Synchroshine
SenioritValley Bay Synchrostars
MastersValley Bay Synchrohearts
JunioritValley Bay Synchrostyle

Valley Bay Synchrostorm


Tulokset

 

 Aikuiset  
1.Team AntiqueHSK
2.Aura AboensisTRT
3.Ice SagaKK
9.Valley Bay SynchrospiritEsJt
 (yht. 11 joukkuetta) 

 

 Noviisit  
1.Golden IllusionsSaiML
2.Team White PearlKKJT
3.Valley Bay SynchroshineEsJt
 (yht. 8 joukkuetta) 

 

 Seniorit  ISU
1.Valley Bay SynchrostarsEsJt59,68
2.Corda BorealisOLK47,35
3.Team HypnotiqueHSK74,34
 (yht. 8 joukkuetta)  

 

 Masters ISU
1.Valley Bay SynchroheartsEsJt49,68
2.Team ChaotiqueHSK45,93
3.EliteBladesTapTL42,40
 (yht. 5 joukkuetta)  

 

 Juniorit ISU
1.Team HysteriqueHSK52,60
2.Les MiraclesJOKA45,50
3.RiverPearlsSeiTL41,63
5.Valley Bay SynchrostormEsJt40,71
11.Valley Bay SynchrostyleEsJt33,79
 (yht.  13 joukkuetta)  

 

B-Silmu Cup & EsJt Challenge Minit 2021

20.11.2021
 

Espoonlahden jäähalli.


 

B-silmutEspoon Jäätaiturit
 Else Paajanen
Erin Pirskanen
Liia Linnakorpi

 

MinitEspoon Jäätaiturit
Minit 2012Sara Liljavirta
Nelli Puntila
Minit 2013 ja nuoremmatTara Haapanen
Lili Simpanen
Sofia Nymander
Klara Karjalainen
Emilia Sand
Helmi Eloranta
Enni Vartiainen
Siiri Ahtee

 

Tulokset:

 

 B-Silmut, tytöt ISU
1.Peppi PulliKaTa30,08
2.Ellen SihvoHL28,79
3.Erika SalminenHL28,69
4.Else PaajanenEsJt28,67
6.Liia LinnakorpiEsJt27,46
13.Erin PirskanenEsJt25,00
 (yht. 38 kilpailijaa)  

 

 Minit 2012 
1.Elisabeth AlakomiHL
2.Elsi VyyryläinenMTK
3.Anna-Sophia WestmanKaTa
4.Nelli PuntilaEsJt
7.Sara LiljavirtaEsJt
 (yht. 13 kilpailijaa) 

 

 Minit 2013 ja nuoremmat 
1.Sophie StorbackaETK
2.Neela LitmanenETK
3.Heidi Tre OreKaTa
4.Enni VartiainenEsJt
5.Lili SimpanenEsJt
7.Helmi ElorantaEsJt
9.Tara HaapanenEsJt
11.Emilia SandEsJt
12.Klara KarjalainenEsJt
13.Siiri AhteeEsJt
14.Sofia NymanderEsJt
 (yht. 15 kilpailijaa) 

 

 

 

Tallinn Trophy 2021
 

Tallinn Trophy 2021 15.-21.11.2021

SarjaAikatauluJäätaiturit
Senior womensp ke klo 20.30-21.30
fs to klo 16.15-17.30
Olivia Lisko
Junior womensp ke klo 15.50-18.05
fs to klo 11.25-14.05
Minja Peltonen

 

Tulokset

 Senior women ISUSPFS
1.Josefin TaljegardSWE182,2411
2.Angelina KuchvalskaLAT154,5142
3.Olivia LiskoFIN154,2124
 (8 kilpailijaa)    


 

 Junior women ISUSPFS
1.Amalia ZelenjakEST157,4731
2.Nikola FomchenkovaLAT155,3022
3.Anastasija KongaLAT144,1143
4.Minja PeltonenFIN138,6415
 (17 kilpailijaa)    

 

ML, RJT Kutsukilpailu
13.11.2021

 

Paikka: Riihimäen jäähalli
Järjestäjä: RJT

 Espoon Jäätaiturit
JunioritValley Bay Synchrostyle
NoviisitValley Bay Synchroshine
TulokkaatValley Bay Synchrokids

 

Tulokset:

 

 Juniorit 
1.Chicas del SolRJT
2.Vallye Bay SynchrostyleEsJt
3.Spicy LakersUpTL
 (yht. 3 joukkuetta) 

 

 Noviisit 
1.Chicas del AmorRJT
2.Cool StepsEVT
3.Ad AstraPTL
6.Valley Bay SynchroshineEsJt
 (yht. 7 joukkuetta) 

 

 Tulokkaat 
1.Mini ChicasRJT
2.SunflowersHL
3.Team KidettesKeMu
7.Valley Bay SynchrokidsEsJt
 (yht. 8 joukkuetta) 

 

YL, Tähtisade- Tähtisarjojen kutsukilpailu 12.-14.11.2021

 

Paikka: Kerava, Keravan jäähalli
Järjestäjä: KELS

B-SilmutEspoon Jäätaiturit
Vanhemmat
su 14.11.
Lauri Linnakorpi
Erin Pirskanen
Nuoremmat
la 13.11.
Lilja Eloranta
Liia Linnakorpi
Else Paajanen

 

MinitEspoon Jäätaiturit
Vanhemmat
su 14.11.
Fiona Fagerström
Sara Liljavirta
Nelli Puntila
Nuoremmat
la 13.11.
Siiri Ahtee
Helmi Eloranta
Tara Haapanen
Klara Karjalainen
Emilia Sand

 

 

TULOKSET:

 

 B-silmut, nuoremmat 
1.Else PaajanenEsJt
2.Mia HellgrenKaTa
3.Venla PinomaaJTL
13.Liia LinnakorpiEsJt
15.Lilja ElorantaEsJt
 (yht. 24 kilpailijaa) 

 

 

 B-silmut, vanhemmat, tytöt 
1.Maryam NguyenKeLS
2.Kiia HutriVTL
3.Julia SaarinenJTL
4.Erin PirskanenEsJt
 (yht. 18 kilpailijaa) 

 

 B-Silmut, pojat 
1.Lauri LinnakorpiEsJt

 

 

 

 Minit, nuoremmat 
1.Maria SaarinenJTL
2.Sophie StorbackaETK
3.Eevi KoponenTL
7.Helmi ElorantaEsJt
14.Klara KarjalainenEsJt
16.Emilia SandEsJt
18.Siiri AhteeEsJt
21.Tara HaapanenEsJt
 (yht. 21 kilpailijaa) 

 

 

 Minit, vanhemmat 
1.Kirsten RautioRTL
2.Aino HyppönenSCT
3.Nea KurjenmäkiRTL
5.Nelli PuntilaEsJt
7.Sara LiljavirtaEsJt
15.Fiona FagerströmEsJt
 (yht. 21 kilpailijaa) 

 

YL, SM-seniorit, SM-juniorit + debytantti pojat
SM-sarjojen 2. Valintakilpailu 13.-14.11.2021

 

Paikka: Isku Areena, Lahti
Järjestäjä: LTL

SM-senioritEspoon Jäätaiturit

la 13.11. SP

su 14.11. FS

Mai Helske
Laura Karhunen
Olivia Lisko

 

SM-junioritEspoon Jäätaiturit

la 13.11. SP

su 14.11. FS

Lotta Artimo
Oona Kesti
Kiia Kurkinen
Petra Lahti
Minja Peltonen

 

Debytantit, pojatEspoon Jäätaiturit
la 13.11.Venni Pitko

 

TULOKSET:

 

 SM-seniorit ISUSPFS
1.Emmi PeltonenEVT156.2621
2.Olivia LiskoEsJt146.1842
3.Laura KarhunenEsJt145.8633
10.Mai HelskeEsJt115.52910
 (yht. 12 kilpailijaa)    

 

 SM- Juniorit ISUSPFS
1.Janna JyrkinenLrTL162.0021
2.Iida KarhunenLrTL147.3613
3.Rosa ReponenTapTL144.7342
4.Petra LahtiEsJt141.6654
5.Lotta ArtimoEsJt135.2635
6.Minja PeltonenEsJt124.5067
9.Kiia KurkinenEsJt112.131110
28.Oona KestiEsJt84.362728
 (yht. 30 kilpailijaa)    

 

 Debytantit, pojat ISU
1.Kosti SuutariRauTL42.48
2.Rimo Turgan PoriTa31.97
3.Oscar FischerHTK31.49
4.Venni PitkoEsJt25.41
 (yht. 4 kilpailijaa)  

 

YL, OP Lounaismaa Cup 12-14.11.2021

 


Paikka: Salo
Järjestäjä: SalPa

SM-noviisitEspoon Jäätaiturit
la 13.11.
FS
Emmi Ahlstedt
Minea Helske
Amanda Eskelin

 

DebytantitEspoon Jäätaiturit
su 14.11.Fanny Grönroos
Kaisla Siivonen
Natalie Tieva

 

A-silmutEspoon Jäätaiturit
la 13.11.Janella Stenström
Zea Raski

 

B-SilmutEspoon Jäätaiturit
2011 ja
nuoremmat

pe 12.11.
Else Paajanen
Erin Pirskanen
Lilja Eloranta

 

MinitEspoon Jäätaiturit
2013 ja
nuoremmat

pe 12.11.
Enni Vartiainen
Lili Simpanen
Sofia Nymander

 

TULOKSET:

 

 

SM-Noviisit 

 ISU
1.Amanda EskelinEsJt67.21
2.Meri-Vuokko HannulaEVT57.10
3.Emma ErholmRauTL56.83
4.Emmi AhlstedtEsJt56.10
27.Minea HelskeEsJt43.01
 (yht. 30 kilpailijaa)  

 

 Debytantit ISU
1.Ella SyrjäTL60.27
2.Venla SinisaloRauTL56.79
3.Kaisla SiivonenEsJt45.70
6.Fanny GrönroosEsJt43.35
12.Natalie TievaEsJt41.00
 (yht. 19 kilpailijaa)  

 

 A-silmut ISU
1.Usva HelminenTL31.57
2.Ada NurkkalaTL31.45
3.Saana SuilaHTK31.26
11.Zea RaskiEsJt29.93
25.Janella StenströmEsJt25.30
 (yht. 30 kilpailijaa)  

 

 B-silmut  
 (2011 ja nuoremmat) 
1.Matilda KempasHTK
2.Else PaajanenEsJt
3.Isla LindénSCT
10.Erin PirskanenEsJt
20.Lilja ElorantaEsJt
 (yht. 23 kilpailijaa) 

 

 Minit 
 (2013 ja nuoremmat) 
1.Sophhie StorbackaETK
2.Vivia TormilainenTapTL
3.Linnea PihaTapTL
4.Lili SimpanenEsJt
5.Enni VartiainenEsJt
11.Sofia NymanderEsJt
 (yht. 13 kilpailijaa) 

 

 

Livestream:

Perjantai: https://youtu.be/tQ0KHWuJto4

Lauantai: https://youtu.be/lrYj-qnKsf4

Sunnuntai: https://youtu.be/BvFQV8zbdAg

 

 

ISU CS Cup of Austria by IceChallenge 2021


Challenger Series Cup of Austria by IceChallenge järjestetään 11.-14.11.2021.
 

SarjaAikataulu
(paikallista aikaa
Jäätaiturit
Senior women

sp pe: klo 18.30-
fs la: klo 15.45-20.15

Linnea Ceder


Tulokset

Livestream

Tulokset:
 

 Senior women ISUSPFS
1.Wakaba HiguchiJPN189,4314
2.Yeonjeong ParkKOR184,0721
3.Niina PetrokinaEST181,1732
19.Linnea CederFIN136,382318
 (34 kilpailijaa)    

 

Muodostelmaluistelun SM-sarjojen 1. valintakilpailusta mitalisadetta EsJt:n muodostelmajoukkueille!


Valley Bay Synhcronics 2. lohkon voitto SM-noviiseissa ja Valley Bay Synchro pronssia SM-junioreissa! Paljon onnea mitalisteille, valmentajille ja taustajoukoille! Lumineers otti upealla ohjelmallaan taas askeleen kohti SM-senioreiden kärkeä, sijoitus 5.

Kiitos kaikille VBS- ja Lumineers -faneille kannustuksesta! Tästä on hyvä jatkaa!

Muodostelmaluistelun SM-sarjat, 1. Valintakilpailu
6.-7.11.2021 

 

  
SM-seniorit

Lumineers

SM-juniorit

Valley Bay Synchro

SM-noviisit

Valley Bay Synchronics

 

 

TULOKSET:
 

 SM-seniorit ISUSPFS
1.Team UniqueHSK211.2412
2.Helsinki RockettesHTK210.4231
3.Marigold IceUnityHL207.8023
5.LumineersESS190.9555
 (Yht. 5 joukkuetta)    

 

 SM-juniorit ISUSPFS
1.Team MystiqueHSK177.8511
2.MusketeersHL170.0132
3.Valley Bay SynchroEsJt167.2543
 (yht. 14 joukkuetta)    

 

 SM-novisiit (L2) ISU
1.Valley Bay SynchronicsEsJt81.41
2.Team DynamiqueHSK77.30
3.CrystalBladesTapTL70.66
 (yht. 9 joukkuetta)  

 

Pääkaupunkiseudun MiniCup 2. Lohkon 1. Valintakilpailu 31.10.2021

 

Paikka: Kauniaisten Jäähalli
Järjestäjä: Kauniaisten Taitoluisteluklubi

 

 Espoon Jäätaiturit
Minit (2012)Nelli Puntila
Sara Liljavirta
Fiona Fagerstöm
Minit (2013 ja nuoremmat)Sofia Nymander
Lili Simpanen
Emilia Sand
Klara Karjalainen
Helmi Eloranta
Enni Vartiainen
Siiri Ahtee
Tara Haapanen

 

 

TULOKSET:

 

 Minit 2012 
1.Elsi VyyryläinenMTK
2.Nelli PuntilaEsJt
3.Sara LiljavirtaEsJt
8.Fiona FagerstömEsJt
 (yht. 12 kilpailijaa) 

 

 Minit 2013 --> 
1.Enni VartiainenEsJt
2.Lili SimpanenEsJt
3.Heidi Tre OreKaTa
4.Klara KarjalainenEsJt
5.Helmi ElonrantaEsJt
6.Emilia SandEsJt
7.Tara HaapanenEsJt
8.Sofia NymanderEsJt
10.Siiri AhteeEsJt
 (yht. 13 kilpailijaa) 

 

Tropheé Métropole Nice Cote d'Azur

 

Tropheé Métropole Nice Cote D'Azur järjestetään 20.-24.10.2021 Nizzassa Ranskassa.

SarjaAikataulu
(paikallista aikaa)
Jäätaiturit
Senior Womensp la klo 13.00-
fs su klo 11.30-
Linnea Ceder
Laura Karhunen
Junior Womensp ke 13.00-
fs to 13.30-
Mai Helske
Oona Kesti
Minja Peltonen

 

Tulokset

Livestream
 

 Junior Women ISUSPFS
1.Kimmy Vivienne RepondSUI163,8111
2.Livia KaiserSUI151,4922
3.Noelle StreuliPOL135,5934
4.Catharina Victoria PetersenDEN132,8645
5.Minja PeltonenFIN130,4883
12.Mai HelskeFIN102,341212
15.Oona KestiFIN87,221614
 (17 kilpailijaa)    

 

 Senior Women ISUSPFS
1.Lea SernaFRA188,8611
2.Eliska BrezinovaCZE163,9542
3.Julia SauterROU157,3053
4.Laura KarhunenFIN157,1426
8.Linnea CederFIN134,69118
 (13 kilpailijaa)    

 

EsJt Pop- up skate 23.10.2021

 

Paikka: Espoonlahden Jäähalli

 

 Espoon Jäätaiturit
MinitEmilia Sand
Enni Vartiainen
Lili Simpanen
Nelli Puntila
Sara Liljavirta
Siiri Ahtee
Sofia Nymander
Tara Haapanen
Helmi Eloranta
Fiona Fagerström
Klara Karjalainen
B-SilmutLilja Eloranta
Erin Pirskanen
Else Paajanen
Liia Linnakorpi
Lauri Linnakorpi

 

TULOKSET:

 Minit 
1.Nelli PuntilaEsJt
2.Fiona FagerströmEsJt
3.Enni VartiainenEsJt
5.Lili SimpanenEsJt
6.Sara LiljavirtaEsJt
7.Emilia SandEsJt
10.Helmi ElorantaEsJt
12.Siiri AhteeEsJt
13.Klara KarjalainenEsJt
14.Tara HaapanenEsJt
16.Sofia NymanderEsJt

 

 B-Silmut 
1.Liia LinnakorpiEsJt
2.Darya ZareEVT
3.Else PaajanenEsJt
4.Erin PirskanenEsJt
5. Lauri LinnakorpiEsJt
6.Lilja ElorantaEsJt

 

 

Tähtisarjojen kutsukilpailu 18.10.2021

 


Järjestäjä: Kauniaisten Taitoluisteluklubi
Paikka: Kauniaisten jäähalli

 

 Espoon Jäätaiturit
B-SilmutErin Pirskanen
Else Paajanen
Lilja Eloranta

 

Tulokset:

 B-Silmut 
1.Peppi PulliKaTa
2.Venla PinomaaJTL
3.Matilda KempasHTK
15.Erin PirskanenEsJt
20.Else PaajanenEsJt
34.Lilja ElorantaEsJt
 (yht. 47 kilpailijaa) 

 

Gliss Extra 2021


Interclub Figure Skating Competition Gliss Extra 2021 järjestetään Tallinnassa 15.-17.10.2021.

SarjaAikatauluJäätaiturit
Junior Ladiessp la 16.10-17.50
fs su 15.40-17.35
Eevi Kankaanranta
Sirkku Koskenvaara
Kiia Kurkinen
Advanced Novicesp la klo 14.05-15.55
fs su klo 13.30-15.25
Lotta Artimo
Petra Lahti

 

Tulokset

 Junior Ladies ISUSPFS
1.Amalia ZelenjakEST158,9811
2.Marianne MustKrist120,2724
3.Kiia KurkinenEsJt117,4435
4.Sirkku KoskenvaaraEsJt117,4142
8.Eevi KankaanrantaEsJt101,0178
 (13 kilpailijaa)    

 

 Advanced Novice ISUSPFS
1.Elina GoidivaEST135,6412
2.Maria Eliise KaljuvereGLISS135,4621
3.Petra LahtiEsJt121,2533
4.Lotta ArtimoEsJt101,80134
 (20 kilpailijaa)    

 

SM-Noviisien 1. Emmi Ahlstedt & 2. Amanda Eskelin.

 

SM-NOVIISIT JA DEBYTANTIT, 1. LK. (LOHKO 1) 16.-17.10.2021


Järjestäjä: Helsingin Taitoluisteluakatemia 
Paikka: Oulunkylän Jäähalli, Helsinki

 

 Espoon Jäätaiturit
DEBYTANTIT

16.10.
klo
n.10.00 tytöt
n.14.35 pojat
Pinja Peltola
Vilina Tolonen
Kaisla Siivonen
Amanda Teerimäki
Fanny Grönroos
Natalie Tieva
Viola Lehtimäki
Mai Tarvainen

Venni Pitko

SM-NOVIISIT

16.10. SP
n.klo 15.50

17.10. FS
n. klo10.20

Pihla Pitkänen
Emmi Ahlstedt
Minea Helske
Amanda Eskelin
Josefiina Puiro

 

Tulokset

 DEBYNTANTIT, tytöt ISU
1.Hertta MankkiTTK54,10
2.Annika PellonmaaETK51,65
3.Ines SalminenHTK48,70
5.Pinja PeltolaEsJt48,26
7. Mai TarvainenEsJt47,23
8.Kaisla SiivonenEsJt46,52
12.Viola LehtimäkiEsJt45,45
16.Fanny GrönroosEsJt42,85
18.Natalie TievaEsJt42,58
23.Amanda TeerinmäkiEsJt40,69
27.Vilina TolonenEsJt38,77
 (yht. 36 kilpailijaa)  

 

 DEBYTANTIT, pojat ISU
1.Oscar FischerHTK36,53
2.Venni PitkoEsJt27,09
 (yht. 2 kilpailijaa)  

 

 SM-NOVIISIT ISUSPFS
1.Emmi AhlstedtEsJt103,8341
2.Amanda EskelinEsJt100,7214
3.Lotte EronenHTK98,6522
5.Josefiina PuiroEsJt87,9085
7.Minea HelskeEsJt85,1778
9.Pihla PitkänenEsJt83,35516
 (yht. 33 kilpailijaa)    

  

 

 

 

A-Silmujen 1. SB- kilpailu 16.10.2021

 

Livestream 

Järjestäjä: Espoon Taitoluisteluklubi
Paikka: Espoonlahden Forum jäähalli, Espoo

 Espoon Jäätaiturit
A-Silmut

 
Janella Stenström
Emmi Mustonen
Zea Raski
Darja Oksanen
Hertta Pönni
Kiia Palm

 

Tulokset:

 A-Silmut, tytöt ISU
1.Sofia IlvonenETK37,63
2.Kiia PalmEsJt35,68
3.Ellen FäldtEVT35,28
14.Darja OksanenEsJt29,30
15.Hertta PönniEsJt29,02
17.Zea RaskiEsJt28,39
18.Emmi MustonenEsJt28,26
20.Janella StenströmEsJt27,06
 (yht. 26 kilpailijaa)  

 

 

Muodostelmaluistelun SM-sarjojen preseason 16.10.2021


Järjestäjä: Helsingfors Skridskoklubb
Paikka: Pirkkolan Jäähalli, Helsinki

 Espoon Jäätaiturit
SM-JunioritValley Bay Synchro
SM-NoviisitValley Bay Synchronics

 

 

Finlandia Trophy


Suomen Taitoluisteluliitto (STLL) järjestää 25. Finlandia Trophy kilpailun Metro Areenalla 7.-10.10.2021. 

Taitoluistelun huippunimet saapuvat Suomeen käynnistämään jäätävän kovan kilpailukauden kansainvälisessä Finlandia Trophy Espoo -taitoluistelukilpailussa. Tällä kertaa kyseessä ei ole mikä tahansa kausi, vaan olympiakausi. Mukana myös useita suomalaisia huippuluistelijoita. Tule paikan päälle kannustamaan kaikkia huippuja!

Finlandia Trophy Espoo on yksi ISU:n Challenger Series -kilpailuista.
 

SarjaAikatauluJäätaiturit
Senior Ladiessp la klo 16.00-20.20
fs su klo 16.20-21.25
Linnea Ceder (wd.)
Laura Karhunen


livestream
tulokset


tulokset:

 Senior Ladies ISUSPFS
1.Kamila ValievaRUS249,2431
2.Elizaveta TuktamyshevaRUS233,3012
3.Alena KostornaiaRUS218,8324
21.Laura KarhunenFIN137,151622
 (26 kilpailijaa)    

 

YL SM-Senioreiden & SM-Junioreiden 1. Valintakilpailu 2.-3.10.2021


Helsingin Taitoluisteluklubi (HTK) järjestää SM-senioreiden ja SM-junioreiden 1. valintakilpailun Pirkkolan uudessa jäähallissa 2.-3.10.2021.
 

SarjaAikatauluJäätaiturit
SM-seniorit

sp la klo 17.35-19.28
fs su klo 16.53-19.09

Linnea Ceder
Mai Helske
Laura Karhunen
Olivia Lisko
SM-junioritsp la klo 10.50-15.23
fs su klo 10.11-14.36
Lotta Artimo
Eevi Kankaanranta
Sirkku Koskenvaara
Kiia Kurkinen
Petra Lahti
Minja Peltonen

 

Tulokset

 SM-Juniorit ISUSPFS
1.Iida KarhunenLrTL133.9241
2.Pihla BergmanHTK133.8813
3.Lotta ArtimoEsJt133.5122
5.Minja PeltonenEsJt122.5766
6.Petra LahtiEsJt121.71125
7. Kiia KurkinenEsJt119.8357
8.Sirkku KoskenvaaraEsJt117.5678
20.Eevi KankaanrantaEsJt95.582519
 (Yht. 34 kilpailijaa)    

 

 SM-Seniorit ISUSPFS
1.Olivia LiskoEsJt148.4531
2.Laura KarhunenEsJt146.2114
3.Nella PelkonenKoovee143.8622
5.Linnea CederEsJt136.6145
10.Mai HelskeEsJt103.46911
 (Yht. 11 kilpailijaa)    

Aktia Trophy 3.10.2021


Etelä-Vantaan Taitoluistelijat (EVT) järjestää perinteisen Aktia Trophy kutsukilpailun sunnuntaina 3.10 Myyrmäessä.

SarjaAikatauluJäätaiturit
SM-noviisitsp klo 17.50-20.06Amanda Eskelin
Pihla Pitkänen
A-silmutklo 11.31-14.39Kiia Palm
Hertta Pönni
B-silmutklo 8.20-11.16Liia Linnakorpi

 

Livestream
Tulokset: 


 

 SM-Noviisit ISUSP
1.Amanda EskelinEsJt39.441
2.Natalia PalahiJOKA34.702
3.Pihla PitkänenEsJt33.813
 (yht. 22 kilpailijaa)   

 

 A-Silmut ISU
1.Ada NurkkalaTL36.33
2.Sofia IlvonenETK35.91
3.Kiia PalmEsJt34.79
13.Hertta PönniEsJt28.85
 (yht. 25 kilpailijaa)  

 

 B-Silmut ISU
1.Peppi PulliKaTa27.69
2.Kia HutriVTL27.55
3.Ingrid EhlersETK26.56
11.Liia LinnakorpiEsJt24.19
 (yht. 27 kilpailijaa)  

 

 

 

ISU Junior Grand Prix

 

The fifth of seven events (JGP Ljubljana Cup) of the 2021-22 Junior Grand Prix series will take place in Ljubljana, Slovenia, from Sep 22-25, 2021.

 

SarjaAikataulu
(paikallista aikaa)
Jäätaiturit
Junior Womensp to klo 14.15-
fs la klo 12.00-
Olivia Lisko


Tulokset

Tulokset:

 Junior Women ISUSPFS
1.Adeliian PetrosianRUS210,5712
2.Sofia SamodelkinaRUS205,6741
3.Lindsay ThorngrenUSA193,7733
10.Olivia LiskoFIN146,211110
 (30 kilpailijaa)    

 

Skate Espoo 2021


Espoon Jäätaiturit (EsJt) järjestää yhteistyössä Espoon Taitoluisteluklubin (ETK) kanssa Skate Espoo ns. aloituskilpailun 3.-5.9.2021.

 

SarjaAikataulutJäätaiturit
SM-senioritsp la klo 19.25-20.09
fs su klo 18.55-19.47
Mai Helske
Laura Karhunen
SM-junioritsp la klo 15.54-18.38
fs su klo 14.50-17.59
Lotta Artimo
Eevi Kankaanranta
Sirkku Koskenvaara
Kiia Kurkinen
Minja Peltonen
SM-juniorit, pojatsp la klo 18.38-19.07
fs su klo 17.59-18.34
Matias Lindfors
SM-noviisitsp la klo 12.22-15.24
fs su klo 10.56-14.50
Amanda Eskelin
Minea Helske
Pihla Pitkänen
Sofia Väisänen
Debytantit vanh.la klo 9.00-11.37Pinja Peltola
Mai Tarvainen
Amanda Teerimäki
Laura Yläjärvi
Debytantit nuor.su 9.00-10.38Fanny Grönroos
Iris Lahti
Viola Lehtimäki
Kaisla Siivonen
Natalie Tieva
Debytantit, pojatla klo 11.37-12.22Venni Pitko
A-silmutpe klo 16.00-19.00 Emmi Mustonen
Darja Oksanen
Kiia Palm
Hertta Pönni
Zea Raski
Janella Stenström

 

Tulokset
Livestream

 

 

Tulokset:
 

 A-SILMUT ISU
1.Sofia IlvonenETK35.26
2.Ellen FäldtEVT34.50
3.Kiia PalmESJT32.88
8.Hertta PönniESJT30.85
13.Janella StenströmESJT28.91
16.Emmi MustonenESJT26.79
18.Darja OksanenESJT25.58
19.Zea RaskiESJT25.28
 (24 kilpailijaa)  

 

 DEBYTANTIT, POJAT ISU
1.Kosti SuutariRAUTL41.67
2.Oscar FischerHTK32.88
3.Venni PitkoESJT30.91
 (3 kilpailijaa)  

 

 

 DEBYTANTIT, Nuoremmat ISU
1.Ines SalminenHTK50.25
2.Natalie Tieva ESJT49.29
3.Annika PellonmaaETK47.94
4.Fanny GrönroosESJT44.15
7.Kaisla SiivonenESJT41.36
10.Viola LehtimäkiESJT39.38
11.Iris LahtiESJT31.13
 (11 kilpailijaa)  

 

 DEBYTANTIT, Vanhemmat ISU
1.Aurora IhamäkiRAUTL50.23
2.Eva LamppuETK46.58
3.Ellen FreyHTA46.20
4.Mai TarvainenESJT45.98
5.Laura YläjärviESJT44.74
6.Pinja PeltolaESJT42.25
9.Amanda TeerimäkiESJT38.24
 (21 kilpailijaa)  

 

 SM-NOVIISIT ISUSPFS
1.Amanda EskelinESJT96.1412
2.Pihla PitkänenESJT95.1651
3.Essi KaupinmäkiHTA94.5023
9.Minea HelskeESJT81.91158
26.Sofia VäisänenESJT56.092526
 (26 kilpailijaa)    

 

 SM-JUNIORIT ISUSPFS
1.Lotta ArtimoESJT135.4441
2.Minja PeltonenESJT127.4112
3.Pihla BergmanHTK112.7126
6.Sirkku KoskenvaaraESJT107.3067
8.Kiia KurkinenESJT103.9579
12.Eevi KankaanrantaESJT100.78315
 (19 kilpailijaa)    

 

 

 SM-JUNIORIT, Pojat ISUSPFS
1.Matias LindforsESJT142.5221
2.Arttu JuusolaPORTA139.7712
3.Matias HeinonenKELS120.4933
 (4 kilpailijaa)    

 

 SM-SENIORIT ISUSPFS
1.Laura KarhunenESJT137.7111
2.Mai HelskeESJT108.4622
3.Elli KailaVARAL99.2943
 (4 kilpailijaa)    

 


 

 

 

ISU Junior Grand Prix 2021

 

Espoon Jäätaitureiden Olivia Lisko edustaa Suomea ISU Junior Grand Prix 2021 kilpailussa Slovakiassa 2.-4.9.2021. Samalla käynnistyy Jäätaitureiden kilpailukausi.

SarjaAikataulu
paikallista aikaa
Jäätaiturit
Junior Womensp to klo 17.10-21.30
fs la klo 13.20-18.11
Olivia Lisko

 

Tulokset
Livestream

Tulokset:

Junior Women
11. Olivia Lisko ISU 131,88
(27 kilpailijaa)

OuluSkate 2021


Oulun Luistinkerho (OLK) järjesti OuluSkate yksinluistelun kutsukilpailun
18.-19.9.2021. 


Tulokset

 A-SILMUT ISU
1.Lotta TittonenOLK31.12
2.Amalia MeriläinenOLK30.34
3.Kiia PalmESJT30.19
10.Zea RaskiESJT27.21
11.Emmi MustonenESJT27.11
17.Hertta PönniESJT24.87
22.Darja OksanenESJT23.75
 (27 kilpailijaa)  

 

 DEBYTANTIT ISU
1.Jenna OllanketoTL49.65
2.Mai TarvainenESJT49.14
3.Ellen Kronqvist-StorholmKK48.21
5.Natalie Tieva ESJT45.98
6.Pinja PeltolaESJT45.95
9.Amanda TeerimäkiESJT42.99
12.Viola LehtimäkiESJT39.66
17.Vilina TolonenESJT36.68
23.Iris LahtiESJT32.59
 (24 kilpailijaa)  

 

 SM-NOVIISIT ISUSPFS
1.Nea LehtiniemiOLK92.9612
2.Louise GyllingHTK89.6131
3.Adabella PietiläKK85.3044
6.Pihla Pitkänen ESJT81.3866
 (24 kilpailijaa)