Taitoluistelun SM-kilpailut 2010

20.12.2009


Laura Lepistö
Laura Lepistö
Matthias Versluis
Matthias Versluis
Sofia Ahanen
Sofia Ahanen

Taitoluistelun SM-kilpailuun 2010 Jyväskylässä 18.-20.12.2009 osallistui kolme jäätaituria: Laura Lepistö (SM-seniorit, naiset), Matthias Versluis (SM-juniorit, pojat) ja Sofia Ahanen (SM-juniorit, tytöt). Matthias oli viides poikien kilpailussa ja Sofia 13. tyttöjen kilpailussa. Laura voitti naisten kilpailun.

Taitoluistelun SM-kilpailut 2010

Taitoluistelun vuoden 2010 mestaruudet ratkottiin jo ennen joulua Jyväskylässä 18.-20.12.2009 Taitoluistelun SM-kilpailuissa. Kilpailuun oli saanut osallistumisoikeuksia kahdessa SM-valintakilpailussa ja edellisen vuoden mitalistit (samassa sarjassa). 

Sarja Aikataulu Osallistujia Jäätaiturit
SM-seniorit,
naiset
la 15.24-16.07 LO
su 16.35-17.28 VO
6 Laura Lepistö
SM-seniorit,
miehet
la 14.45-15.22 LO
su 15.30-16.17 VO
5 -
SM-juniorit,
tytöt
la 11.50-14.27 LO
su 11.35-14.29 VO
19 Sofia Ahanen
SM-juniorit,
pojat
la 10.10-11.18 LO
su 10.00-11.20 VO
9 Matthias Versluis
SM-seniorit,
jäätanssi
la 9.40-9.56 PT
la 16.25-16.49 RT
su 15.00-15.28 VT
2 paria -
SM-juniorit,
jäätanssi
la 9.30-9.39 PT
la 16.25-16.49 RT
su 15.00-15.28 VT
1 pari -

SM-kilpailua pystyi seuraamaan netissä TaitoluisteluTV:n kautta.

Tulokset 

STLL: seniorit ja jäätanssi

STLL: juniorit

Tulokset:

SM-juniorit, pojat

LO VO
1. Viktor Zubik HSK 137,37 1 3
2. Julian Lagus TTK 134,64 4 2
3. Bela Papp Hermes 134,49 3 4
4. Otto-Eemeli Laamanen TTK 130,89 6 1
5. Matthias Versluis EsJT 128,13 2 5
6. Tino Olenius Tappara 116,74 5 6
7. Jussiville Partanen Tappara 109,51 8 7
8. Juho Pirinen LrTL 105,54 7 8
9. Filip Norman HSK 98,79 9 9

SM-juniorit, tytöt

LO VO
1. Beata Papp Hermes 126,43 4 1
2. Cecilia Törn TTK 118,10 1 4
3. Timila Shrestha HSK 116,52 2 3
4. Juulia Turkkila HL 113,27 9 2
5. Riina Varjokari HL 111,13 5 6
6. Noora Pitkänen LrTL 110,78 8 5
7. Matleena Laakso PoriTa 105,62 6 9
8. Reetta Romppanen LTL 103,18 3 14
9. Sera Väistö JoKa 100,59 12 10
10. Laima Krasnitskaja KuLS 100,08 10 12
11. Senni Kaljunen LL 99,89 15 8
12. Lotta Karvonen VLK 99,15 7 16
13. Sofia Ahanen EsJT 99,12 11 13
14. Krista Pitkäniemi HL 99,00 19 7
(19 kilpailijaa)

SM-seniorit, naiset

LO VO
1. Laura Lepistö EsJT 167,79 1 2
2. Kiira Korpi Tappara 159,28 2 1
3. Susanna Pöykiö OLK 147,85 3 3
4. Alisa Mikonsaari LL 133,70 4 4
5. Minna Parviainen ETK 121,27 5 5
6. Henriikka Hietaniemi HL 114,54 6 6

SM-seniorit, miehet

LO VO
1. Ari-Pekka Nurmenkari HSK 188,07 1 1
2. Mikko Minkkinen KooVee 164,82 2 2
3. Valtter Virtanen HSK 153,70 3 3
4. Samuli Tyyskä TTK 140,44 4 4
5. Lasse Sääkslahti JyTLS 113,64 5 5

SM-seniorit, jäätanssi

CD OD FD
1. Oksana Klimova / Sasha Palomäki HSK 131,91 1 1 1
2. Henna Lindholm / Ossi Kanervo HSK 119,23 2 2 2

SM-juniorit, jäätanssi

CD OD FD
1. Olesia Karmi / Max Lindholm HSK 110,40 1 1 1