SM-senioreiden ja -junioreiden 1. valintakilpailu 2.-4.10.2009

5.10.2009


Ensimmäinen kahdesta valintakilpailusta Taitoluistelun SM-kilpailuun käytiin Turun Kupittaalla 2.-4.10.2009. Seuramme SM-juniorit lopputuloksissa: 3. Sofia Ahanen (SM-paikka), 13. Justiina Niemi, 17. Ines Karvinen ja 23. Nea Puttonen.

SM-senioreiden ja SM-junioreiden
1. valintakilpailu 2.-4-10.2009

Turun Riennon Taitoluistelu (TRT) avaa 2009-2010 kilpailukauden järjestämällä SM-senioreiden ja SM-junioreiden 1. valintakilpailun 2. - 4.10. Kupittaan jäähallissa.

Kilpailussa ovat mukana:

Sarja Kilpailijoita
(SM-paikkoja jaossa)
Jäätaiturit
SM-juniorit, tytöt 27 (9)

Sofia Ahanen (s.1992)
Ines Karvinen (s.1993)
Justiina Niemi (s.1993)
Nea Puttonen (s.1992)

SM-juniorit, pojat 4 (9) -
SM-seniorit, naiset 1 (6) -
SM-seniorit, miehet 2 (6) -

Tästä kaudesta alkaen näissä sarjoissa voivat kilpailla vain hyppytestin hyväksytysti suorittaneet yksinluistelijat. 

Taitoluistelun SM-kilpailuun 2010 Jyväskylässä 18.-20.12.2009 
jaetaan paikkoja:

  • tässä 1. valintakilpailussa
  • 2. valintakilpailussa Tampereella 14.-15.11.2009
  • sarjojen edellisen vuoden mitalistit (jäätaitureista Laura Lepistö ja Matthias Versluis)

Tulossivu

SM-juniorit, naiset

SP FS
1. Timila Shrestha HSK 114,19 1 1
2. Matleena Laakso PoriTa 104,44 2 6
3. Sofia Ahanen EsJT 102,55 3 4
4. Riina Varjokari HL 99,65 10 2
5. Juulia Turkkila HL 99,46 8 3
6. Sera Väistö JoKa 98,14 4 9
7. Krista Pitkäniemi HL 97,92 6 5
8. Mala Shrestha HSK 95,74 7 8
9. Senni Kaljunen LL 93,62 5 11
10. Eevi Ruutti TRT 92,98 12 10
11. Rosa-Maria Salonen LTL 91,04 19 7
12. Janna-Juulia Vuorela HTL 90,28 9 14
13. Justiina Niemi EsJT 87,96 15 13
14. Amanda Meling HL 87,19 17 12
15. Sara Huuskonen ETK 84,43 13 19
16. Lotta Räsänen TTK 84,37 20 16
17. Ines Karvinen EsJT 84,17 11 21
18. Rosaliina Kuparinen LTL 83,66 23 15
19. Mari Savolainen LTL 83,09 16 18
20. Emilia Simonen KuTa 80,85 21 20
21. Lotta Karvonen VLK 80,60 18 23
22. Katarina Räsänen KooVee 79,47 24 17
23. Nea Puttonen EsJT 79,06 22 22
24. Jenni Autio TTK 78,89 14 24
(27 kilpailijaa,
joista 24 vapaaohjelmaan)

Tämän kilpailun kahdeksan parasta tyttöä saivat SM-paikan. Yhdeksäs paikka meni samana viikonloppuna JGP-kilpailussa 99,08 pistettä saaneelle Cecilia Törnille.

SM-juniorit, miehet

SP FS
1. Julian Lagus TTK 130,67 1 1
2. Otto-Eemeli Laamanen TTK 122,69 2 2
3. Tino Olenius Tappara 109,54 3 3
4. Juho Pirinen LrTL 97,19 4 4

SM-seniorit, naiset

SP FS
1. Henriikka Hietaniemi HL 98,20 1 1

SM-seniorit, miehet

SP FS
1. Samuli Tyyskä TTK 118,62 1 1
2. Lasse Sääkslahti JyTLS 101,29 2 2