Kilpailu-uutiset 2016-2017

Viveca Lindfors

ISU World Junior Figure Skating Championships 2017


Viveca Lindfors edusti jälleen Suomea Junioreiden MM-kilpailussa Taipei Cityssä 15.-19.3.2017.

SarjaAikataulu
(paikallista aikaa)
KilpailijoitaSuomalaiset
Junior LadiesSP: pe 11:00
FS: la 16:00
45 kilpailijaa
39 maasta
Viveca Lindfors
Junior MenSP: ke 10:30
FS: to 17:30
45 kilpailijaa
34 maasta
Benjam Papp
Ice DanceSD: to 11:30
FD: la 11:30
31 paria 
25 maasta
Monica Lindfors / Juho Pirinen
PairsSP: ke 19:00
FS: 19:00
16 paria
12 maasta
-

 

Linkit:

Viveca ja Monica Lindfors ovat siskoksia. Monica kilpaili vielä alkukaudesta myös yksinluistelijana SM-juniori-sarjassa edustaen seuraamme.

 Junior Ladies  SPFS
1.Alina ZagitovaRUS208,6011
2.Marin HondaJPN201,6122
3.Kaori SakamotoJPN195,5433
4.Eunsoo LimKOR180,8144
5.Yuna ShiraiwaJPN174,3855
6.Stanislava KonstantinovaRUS162,8466
7.Bradie TennellUSA161,3677
8.Lea Johanna DastichGER157,11138
14.Viveca LindforsFIN143,531015
 (44 kilpailijaa, 
24 vapaaohjelmaan)
    

 

Muodostelmaluistelun kansallisten sarjojen 3. kilpailut 18.-19.3.2017


Helsingin Taitoluisteluklubi (HTK) järjesti muodostelmaluistelun kansallisten sarjojen loppukilpailun 18.-19.3.2017 Espoo Metro Areenalla. Kisoissa luisteli yli 120 joukkuetta.

SarjaAikatauluVBS-joukkueet
Kansalliset senioritsu: 15.15-Valley Bay Synchrostars
Kansalliset junioritla: 08.00-Valley Bay Synchrostyle
Kansalliset noviisitsu: 08.00-Valley Bay Synchroshine
Minoritsu: 11.50-Valley Bay Synchronettes
Tulokkaat A-lohkola: 16.50-Valley Bay Synchrokids

 

Tulokset:

 Kansalliset juniorit ISU
1.Ice DiamondsJyTLS52,36
2.AltiusPTL46,15
3.Team HysteriqueHSK45,02
16.Valley Bay SynchrostyleEsJt28,32
 (16 joukkuetta)  

 

 Tulokkaat A-lohko MUPI
1.Team MiniqueHSK93,40
2.Little StepsEVT84,80
3.IceBladesTapTL78,60
11.Valley Bay SynchrokidsEsJt57,40
 (20 joukkuetta)  

 

 Kansalliset noviisit MUPI
1.Cool StepsEVT80,60
2.Frazen NotosNTL79,20
3.Silver StarsRoiTa77,20
15.Valley Bay SynchroshineEsJt53,20
 (18 joukkuetta)  

 

 Minorit ISU
1.MiniMintsHTK39,44
2.SunligtsHL37,83
3.Sunny StepsEVT37,05
9.Valley Bay SynchronettesEsJt30,42
 (20 joukkuetta)  

 

 Kansalliset seniorit ISU
1.Team PaniqueHSK57.78
2.SituationsETK48,99
3.Valley Bay SynchrostarsEsJt47,10
4.Corda BorealisOLK46,12
 (19 joukkuetta)  

 

 

 

 

 

Spring Carnival 17.-19.3.2017


Etelä-Vantaan taitoluistelijat järjesti Spring Carnival 2017 -kutsukilpailun tulevana viikonloppuna Myyrmäen jäähallissa Vantaalla.

SarjaAikatauluJäätaiturit
Debytantitsu: 10.41-13.17Milja Norrena
Elena Väänänen
A-silmutsu: 08.00-10.41Eevi Kankaanranta
Lilja Parviainen
Minja Peltonen

 

Tulokset:
 

 A-silmut ISU
1.Yulia FedorovaKATA38,04
2.Tuva DustlerLUNDS37,55
3.Meri FagerlundETK37,45
4.Eevi KankaanrantaEsJt36,90
10.Minja PeltonenEsJt32,78
25.Lilja ParviainenEsJt23,55
 (26 kilpailijaa)  

 

 Debytantit ISU
1.Aava UtriainenETK51,92
2.My StoltPTL50,78
3.Emma TynjäHTK50,56
9.Elena VäänänenEsJt44,04
16.Milja NorrenaEsJt38,14
 (19 kilpailijaa)  

 

 

 

B-silmujen aluemestaruuskilpailu ja hopeafinaali 17.3.2017


Etelä-Vantaan taitoluistelijat (EVT) järjesti Helsingin alueen B-silmujen aluemestaruuskilpailu- ja hopeafinaaliperjantaina 17.3.2017 Myyrmäen jäähallissa Vantaalla.

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
B-silmut:
aluemestaruus
pe: 15.00-16.46Jenni Hirvonen
Kiia Kurkinen
B-silmut:
hopeafinaali
pe: 17.18-19.34Mona Lamppu

 

Tulokset:
 

 B-silmut
aluemestaruus
 ***
1.Ella LeimiHSK53,67
2.Janina VainikkaHTK50,67
3.Pihla BergmanHTK50,67
14.Kiia KurkinenEsJt42,00
21.Jenni HirvonenEsJt38,33
 (24 kilpailijaa)  

 

 B-silmut
hopeafinaali
 ***
1.Nia NieminenMTK47,00
2.Emeliina EkholmETK47,00
3.Alise KujalaEVT46,33
4.Mona LamppuEsJt43,00
 (25 kilpailijaa)  

 

 

 

 

SM-noviisien SM2017 ja SM-noviisien hopeafinaali 11.-12.3.2017


Kotkan Taitoluistelijat (KoTa) järjestää SM-noviisien SM-kilpailut ja hopeafinaalin Ilona Areenalla Kotkassa 11.-12.3.2017.

 

SarjatAikatauluJäätaiturit
SM-noviisit
SM2017
la lo: 17.16-19.50
su vo: 11.54-14.53
Vera Eklund
Sirkku Koskenvaara
Fanny Lindfors
SM-noviisit
hopeafinaali
(vapaaohjelma)
la vo: 13.15-16.20Gabriella Sandström

 

Linkkejä:

 Hopeafinaali ISU
1.Maria KäppiTapTL54,21
2.Sera KuronenSeiTL53,47
3.Siiri JulkunenKuTa53,15
4.Jessika LouhelainenETK53,10
5.Ellen AmperHSK52,60
6.Karoliina KortesojaJTL51,36
7.Tilda LiukkonenLTL51,12
8.Juuli SalminenPTL50,32
9.Hertta NiemeläinenLeTal50,22
10.Gabriella SandströmEsJt50,10
 (23 kilpailijaa)  

 

 SM-kilpailu, SM-noviisit, tytöt  SPFS
1.Vera StoltPTL115,1011
2.Vilma LeppänenTTK98,8023
3.Minttu HeikkinenKuLS96,5862
4.Milania VäänänenTL94,8854
5.Selma VälitaloOLK91,3136
6.Aliisa HokkanenHaTal89,0348
7.Sirkku KoskenvaaraEsJt86,5297
8.Linnea FredrikssonHL86,18105
19.Fanny LindforsEsJt75,071520
21.Vera EklundEsJt71,022321
 (23 kilpailijaa)    

 

 

Minien aluemestaruuskilpailu 11.3.2017


Helsingin Luistinklubi (HSK) järjesti Helsingin alueen Minien aluemestaruuskilpailu Oulunkylän jäähallissa sunnuntaina 11.3.2017.

SarjaAikatauluJäätaiturit
Minit, tytöt 2007la: 10.30-12.00Anni Holopainen
Erika Nurmi
Sofia Väisänen
Minit, tytöt 2008 ja nuor.la: 08.30-10.00Sara Höijer
Lily Lummi
Mirella Peltonen
Minit, pojatla: 08.15-08.30Luka Cankar

 

 Minit, pojat **
1.Luka CankarEsJt43,67
2.Kuura KönkköläHSK37,33
3.Veikko MoilanenHL26,00

 

 Minit, tytöt 2007 **
1.Sofia VäisänenEsJt47,00
2.Louise GyllingETK46,33
3.Hilja NurminenETK44,33
4.Aini JohanssonKaTa43,67
5.Silja AlanenKaTa41,33
6.Sara PahkamaaETK40,67
7.Anni HolopainenEsJt40,67
15.Erika NurmiEsJt36,33
 (16 kilpailijaa)  

 

Anni sai erikoismaininnan: Iloinen esitys.

 

 Minit, tytöt 2008 ja nuoremmat **
1.Minea HelskeETK48,67
2.Inka-Sofia MuhonenETK48,67
3.Minttu HirvonenEVT47,00
4.Pihla PitkänenETK46,33
5.Lotta ArtimoHL44,00
6.Iiris HakamiesHTK43,44
7.Mirella PeltonenEsJt43,00
10.Sara HöijerEsJt41,33
15.Lily LummiEsJt32,33
 (16 kilpailijaa)  

 

Mirella sai erikoismaininnan: Tyylikkäät ojennukset (hyppyjen) alastuloissa.

 

Minea

Minien hopeafinaali 5.3.2017

 

Seuramme järjesti

Helsingin alueen Minien hopeafinaalin Espoonlahden jäähallissa sunnuntaina 5.3.2017.

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
Minit 2007 tytötsu: 8.00-11.00--
Minit 2008 ja nuor. tytötsu: 8.00-11.00Minea Turunen

 

 Minit 2008 ja nuor.tytöt **
1.Emilia KariolaETK41,50
2.Silja KurkinenETK41,00
3.Minea TurunenEsJt39,00
 (17 kilpailijaa)  

 

 

Suomen PM-joukkuetta (kuva: Virpi Horttana)
PM-joukkuetta Skaters Partyssa (kuva: Virpi Horttana)
Vippe ja Linnea
Viveca ja Vippe

The Nordics 2017:
Linnea Ceder: PM-KULTAA!
 

Pohjoismaiden mestaruuskilpailut The Nordics 2017 järjestetään tänä vuonna Islannissa 2.-5.3.2017. Naisten ja miesten sarjoissa kilpailu on avoin The Nordics Open, jossa osallistujia on Pohjoismaiden ulkopuoleltakin.

SarjaAikataulu
(paikallista aikaa)
Jäätaiturit
Senior Ladiesla sp: 10.00-11.35
su fs: 09.00-11.00
Viveca Lindfors
Junior Ladiesto sp: 16.00-18.20
la fs: 15.20-17.25
Linnea Ceder
Novice Girlsto sp: 12.00-14.20
pe fs: 11.30-13.50
Anni Skogberg

 

Linkkejä:

 Novice Girls  SPFS
1.Selma IhrSWE103,8411
2.Vera StoltFIN98,5132
3.Emilie NordqvistSWE90,3223
4.Maia SorensenDEN95,8244
5.Selma VälitaloFIN83,1165
6.Essi KorpiFIN82,2657
14.Anni SkogbergFIN67,22720
 (20 kilpailijaa
5 maasta)
    

 

 Junior Ladies  SPFS
1.Linnea CederFIN122,4341
2.Sofia SulaFIN117,9223
3.Cassandra JohanssonSWE116,8614
4.Lisa LagerSWE115,4772
5.Laura KarhunenFIN112,4035
6.Enja RuokonenFIN106,7157
7.Smilla SzalkaiSWE103,98106
8.Ellen YuNOR99,3868
9.Emma KiviojaSWE94,8299
10.Emma IgnatiusFIN91,00812
15Jade RautiainenFIN83,361415
 

(19 kilpailijaa
4 maasta)

    

 

PM Senior Ladies  SPFS
-1.Carolina KostnerITA204,2711
-2.Elizaveta TuktamyshevaRUS178,1322
1.3.Anita ÖstlundSWE155,2343
2.4.Joshi HelgessonSWE146,1234
3.5.Anne Line GjersemNOR135,6657
4.6.Viveca LindforsFIN133,7595
5.7.Isabelle OlssonSWE132,6776
6.8.Matilda AlgotssonSWE126,8788
7.9.Joanna KallelaFIN116,791110
8.10.Hanna KiviniemiFIN112,06129
-11.Helery HälvinEST110,781012
9.12.Jenni SaarinenFIN107,28614
  (17 kilpailijaa
7 maasta)
    

 

Hyvän mielen muodostelmaluistelukilpailut 4.3.2017

 

Järjestimme hyvän mielen muodostelmaluistelukilpailut lauantaina 4.3.2017 Espoonlahden jäähallissa. Joukkueet luistelivat ohjelmansa kahteen kertaan ja pisteet laskettiin yhteen.
 

SarjaAikatauluVBS-joukkueet
Kans.junioritla: 10.30-11.06Valley Bay Synchrostyle
Kans. noviisitla: 11.26-12.02Valley Bay Synchroshine
Minoritla: 12.22-12.46Valley Bay Synchronettes
Tulokkaatla: 13.18-13.54Valley Bay Synchrokids

 

 Kansalliset juniorit MUPI*2
1.AltiusPTL148,33
2.MoonshadowsHL102,33
3.Valley Bay SynchrostyleEsJt89,34

 

 Kansalliset noviisit MUPI*2
1.Ad AstraPTL126,00
2.Valley Bay SnchroshineEsJt105,67
3.Ice SweetsETK73,33

 

 Minorit MUPI*2
1.RainbowsETK170,00
2.Team Ice MistJTL156,00
3.Valley Bay SynchronettesEsJt126,00

 

 Tulokkaat MUPI*2
1.Valle Bay SynchrokidsEsJt115,66
2.Mini SparklesHTK110,67
3.Ice RosesETK94,33

 

 

 

ML SM-noviisien 1+1 kutsukilpailu 4.3.2017

 

Helsingin Luistinklubi (HSK) järjesti muodostelmaluistelun SM-noviisien kutsukilpailun lauantaina 4.3.2017 Pirkkolan jäähallissa. Kilpailu on ns. 1+1 -kilpailu, jolloin kukin joukkue luistelee ohjelmansa kaksi kertaa siten, että jokainen kilpailuun ilmoitettu luistelija osallistuu vähintään yhteen kilpailusuoritukseen. Tuloksiin lasketaan yhteen joukkueen molemmista suorituksista saadut pisteet.

 

SarjaAikatauluVBS-joukkueet
SM-noviisitla: 08.00-11.00Valley Bay Synchronícs

 

 SM-noviisit MUPI*2
1.Team DynamiqueHSK185,50
2.FinettesHTK182,25
3.StarlightsHL177,25
4.Diamond EdgesKaari171,25
5.Blue ArrowsETK148,00
6.Sun City SynchroVG-62141,50
7.Valley Bay SynchronicsEsJt141,25

 

Muodostelmaluistelun SM-kilpailut 25.-26.2.2017

 

Espoon Taitoluisteluklubi (ETK) järjesti Muodostelmaluistelun SM-kilpailut Metro Areenalla 25.-26.2.2017. Alla listattu sarjat, joissa mukana joukkueitamme.

SarjaAikatauluVBS-joukkueet
SM-junioritla lo: 16.25-17.51
su vo: 14.00-16.08
Valley Bay Synchro
SM-noviisitla: 14.00-16.04Valley Bay Synchronics


Linkkejä:

 SM-noviisit  
1.Team DynamiqueHSK67,80
2.StarlightsHL64,35
3.FinettesHTK63,11
4.Diamond EdgesKaari59,21
5.Blue ArrowsETK50,93
6.Valley Bay SynchronicsEsJt46,54
7.Sun City SynchroVG-6246,51
8.Dream StepsEVT46,40
9.CrystalBladesTapTL46,34
10.Ice FantasyTTK41,92
11.Team SoleilLTL41,04
12.Aurora BorealisOLK38,68

 

 SM-juniorit  SPFS
1.Team FintasticHTK159,0411
2.MusketeersHL152,9033
3.Dream EdgesKaari150,7442
4.Team MystiqueHSK149,3024
5.Sun City SwingVG-62129,2055
6.ReflectionsETK128,1866
7.Valley Bay SynchroEsJt124,1277
8.FireBladesTapTL122,9288
9.Stella PolarisOLK102,8499
10.Ice StepsEVT93,221010
11.Ice InfinityTTK81,961111

 

 SM-seniorit  SPFS
1.Marigold IceUnityHL208,3421
2.RockettesHTK207,2812
3.Team UniqueHSK203,3433
4.RevolutionsETK156,7644

 

 

Yliveto Trophy 24.2.2017

 

Tikkurilan taitoluisteluklubi (TTK) järjesti Yliveto Trophy eli Helsingin alueen SM-noviisien aluemestaruus ja A-silmujen kutsukilpailun perjantaina 24.2.2017.

SarjaAikatauluJäätaiturit
SM-noviisit
(aluemestaruus)
pe: 8.40-11.30Vera Eklund
Sanni Hirvikoski
Sirkku Koskenvaara
Fanny Lindfors
Gabriella Sandström (per.)
A-silmutpe: 11.30-14.30Eevi Kankaanranta
Lilja Parviainen
Minja Peltonen

 

Tulokset:

 SM-noviisit ISU
1.Vilma LeppänenTTK64,79
2.Linnea FredriksonHL52,90
3.Alisa PaastelaTTK52,15
7.Fanny LindforsEsJt50,99
8. Vera EklundEsJt50,09
12.Sanni HirvikoskiEsJt44,36
15.Sirkku KoskenvaaraEsJt42,79
 (18 kilpailijaa)  

 

 A-silmut ISU
1.Eevi KankaanrantaEsJt38,30
2.Yulia FedorovaKaTa37,81
3.Nella AaltonenTapTL37,69
11.Minja PeltonenEsJt32,26
17.Lilja ParviainenEsJt28,65
 (24 kilpailijaa)  

 

 

 

Challenge Cup 23.-26.2.2017


Kaksi jäätaituria, Alexandra ja Lilli, edustaa Suomea Den Haagissa Alankomaissa 23.-26.2.2017 Challenge Cup -kilpailussa. Sarjat, joissa suomalaisia:

SarjaAikataulu
(paikallista aikaa)
OsallistujiaSuomalaiset
Junior LadiesSP: pe 10.55
FS: la 15.45
27 kilpailijaa
12 maasta
Alexandra Sandström 
Lilli Saksela

Enja Ruokonen
Advanced Novice GirlsSP: to 15.50
FS: la 11.25
18 kilpailijaa
7 maasta
Olivia Hentunen
Minttu Heikkinen
Senior PairsSP: pe 15.30
FS: su 8.20
2 paria
2 maasta
Emilia Simonen - Matthew Penasse


Linkit:

 Junior Ladies  SPFS
1.Emmy MaUSA148,7312
2.Olivia Gran CAN147,4321
3.Smilla SzalkaiSWE125,2873
4.Megan YimCAN119,1734
5.Eva-Lotta KiibusEST113,0456
6.Lilli SakselaFIN112,8285
7.Enja RuokonenFIN106,9068
8.Alexandra SandströmFIN105,87107
 (24 kilpailijaa)    

 

Debytanttien ja noviisien kulta- ja hopeafinaali:
Saga Hynninen VOITTI noviisien kultafinaalin!

 

Porvoon Taitoluistelijat (PTL) järjestää Debytanttien ja Noviisien kulta- ja hopeafinaalin 18.-19.2.2017.

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
Noviisit, kultafinaalila: 11.00-13.50Saga Hynninen
Debytantit, kultafinaalisu: 9.30-12.20Edvina Langhoff
Ria Päivölä
Debytantit, hopeafinaalisu: 14.45-17.35Aava Hyyti
Saga Höijer
Elena Väänänen

 

Tulokset

 Noviisit, tytöt, Kultafinaali  
1.Saga HynninenEsJt49,41
2.Silja LauriRoiTa46,70
3.Kerttu MäkinenKooVee46,67
 (24 kilpailijaa)  

 

 Debytantit, tytöt, Kultafinaali  
1. Milla DegerlundETK53,50
2.Eveliina AlarantaLTL51,53
3.Olivia LiskoTapTL51,25
9.Ria PäivöläEsJt49,89
22.Edvina LanghoffEsJt43,00
 (24 kilpailijaa)  

 

 Debytantit, tytöt, Hopeafinaali  
1.Silja SivuTapTL52,40
2.Etta KuusinenKooVee49,46
3.Aava HyytiEsJt48,50
9.Elena VäänänenEsJt44,56
13.Saga HöijerEsJt43,03
 (24 kilpailijaa)  

 

Mirella, Sara ja Lily
Kisalämmittely

Minien 2. aluevalintakilpailu (lohko2) 12.2.2017

 

Myllypuron Taitoluisteluklubi (MTK) järjestää Minien 2. aluevalintakilpailun Vuosaaren jäähallissa sunnuntaina 12.2.2017.

SarjaAikatauluJäätaiturit
Minit 2007, tytötsu: 13.40-14.45Anni Holopainen
Erika Nurmi
Sofia Väisänen
Minit 2008 ja nuor. tytötsu: 11.45-13.20Sara Höijer
Eva Lamppu
Lily Lummi
Mirella Peltonen
Minea Turunen

 

Tulokset:
 

 Minit 2007 ***
1.Erika NurmiEsJt42,67
2.Sofia VäisänenEsJt42,00
3.Anni HolopainenEsJt40,00
 (15 kilpailijaa)  

 

 Minit 2008 ja nuor. ***
1.Claudia UlunduHTK46,33
2.Sara HöijerEsJt43,67
3.Lotta ArtimoHL42,33
5.Mirella PeltonenEsJt40,33
7.Lily LummiEsJt36,67
9. Minea TurunenEsJt34,33
11.Eva LamppuEsJt31,33
 (20 kilpailijaa)  

 

Jäätaituriminien alueelliset loppukilpailupaikat:
 

Minitytöt 2007
Aluemestaruuskilpailuun:
Sofia Väisänen
Erika Nurmi
Anni Holopainen
Minitytöt 2007
Hopeafinaaliin:
-
Minitytöt 2008-
Aluemestaruuskilpailuun:
Mirella Peltonen
Sara Höijer
Lily Lummi
Minitytöt 2008-
Hopeafinaaliin:
Minea Turunen
Eva Lamppu
Minipojat
Aluemestaruuskilpailuun:
Luka Cankar


 

 

Kansallisten sarjojen 2. kilpailu (lohko2) 11.2.2017

 

Turun Riennon Taitoluistelu (TRT) järjestää muodostelmaluistelun kansallisten sarjojen 2.kilpailun Kupittaan jäähallissa sunnuntaina 11.-12.2.2017.

SarjaAikatauluVBS-joukkueet
Kansalliset senioritla: 19.16-19.51Valley Bay Synchrostars
Kansalliset junioritla: 17.40-18.56Valley Bay Synchrostyle
Kansalliset noviisitla: 10.22-11.36Valley Bay Synchroshine
Minoritla: 15.50-17.20Valley Bay Synchronettes
Tulokkaatla: 11.56-14.30Valley Bay Synchrokids

 

Tulokset

 Noviisit MUPI
1.Silver StarsRoiTa79,4
2.Ad AstraPTL74,6
3.Team White PearlKKJT68,8
4.RiverFallsSeiTL66
5.Valley Bay SynchroshineEsJt60,6
 (9 joukkuetta)  

 

 Tulokkaat MUPI
1.Ice SympathyTTK75,6
2.SunbeamsETK74,6
3.Valley Bay SynchrokidsEsJt74,2
4.Little EdgesKaari72,6
5.Sparkling StarsRoiTa70,8
6.Amicus AboensesTRT70,4
 (19 joukkuetta)  

 

 Minorit ISU
1.MiniMintsHTK37,62
2.RainbowsETK35,72
3.Golden EdgesKaari35,57
4.Ice MelodyTTK31,29
5.Valley Bay SynchronettesEsJt30,93
6.Minores AboensesTRT30,15
 (10 joukkuetta)  

 

 Juniorit ISU
1.Ice DiamondsJyTLS49,58
2.AltiusPTL44.04
3.RiverPearlsSeiTL40,98
8.Valley Bay SynchrostyleEsJt32,48
 (8 joukkuetta)  

 

 Seniorit ISU
1.SituationsETK52,90
2.Valley Bay SynchrostarsEsJt51,18
3.Team la FiestaLTL41,53
4.Islet SensationsWATS39,48
5.Eternal DiamondsJyTLS39,30

 

 

 

B-silmuja: Jenni, Kiia K. ja Mona

Kutsukilpailut ISU- ja tähtisarjat 11.-12.2.2017

 

Keravan Luistinseura (KELS) järjestää  ISU- ja tähtisarjojen kutsukilpailun viikonloppuna 11.-12.2.2017. Kisoissa on mukana lukuisia Jäätaitureita.

SarjaAikatauluJäätaiturit
SM-juniorit,
vapaaohjelmat
la: 18.14-Jenny Leppänen
Alexandra Sandström
SM-noviisit,
vapaaohjelmat
la: 19.01-Sanni Hirvikoski
Sirkku Koskenvaara
Debytantitla: 16.15-Aava Hyyti
Edvina Langhoff
Saga Höijer
Ria Päivölä
Milja Norrena
Unna Putaala (per.)
B-silmutsu: 08.00-Jenni Hirvonen
Kiia Kurkinen
Mona Lamppu
Minit, tytötla: 12.15-Anni Holopainen
Sara Höijer
Lily Lummi
Minit. pojatla: 12.15-Luka Cankar

 

Tulokset, lauantai

Tulokset, sunnuntai

 Minit, pojat **
1.Matias HeinonenKeLS42,50
2.Luka CankarEsJt38,25

 

 Minit, tytöt **
1.Emilia AholaKTL49,75
2.Anni HolopainenEsJt49,25
3.Ella-Maria KonttinenNTL46,25
9.Sara HöijerEsJt40,50
27.Lily LummiEsJt32,25
 (36 kilpailijaa)  

 

 Debytantit, tytöt ISU
1.Edvina LanghoffEsJt54,06
2.Aava HyytiEsJt50,35
3.Saga HöijerEsJt49,44
4.Cecilia WächterJTL48,44
5.Ria PäivöläEsJt47,73
8.Milja NorrenaEsJt43,37
 (12 kilpailijaa)  

 

 SM-juniorit, tytöt, FS ISU
1.Alexandra SandströmEsJt62,64
2.Natalia PeriainenJyTLS56,61
3.Heidi KoskinenKeLS56,16
4.Jenny LeppänenEsJt54,80
5.Ida TonteriJTL53,71
6.Christina HolmKeLS53,41

 

 SM-noviisit, tytöt, FS ISU
1.Sanna TuomioksaTL56,94
2.Aliisa HokkanenHaTAL53,27
3.Sirkku KoskenvaaraEsJt53,00
4.Louna PenttinenHaTAL49,76
5.Emilia KolehmainenJTL48,56
6.Sanni HirvikoskiEsJt46,75
7.Emmi StellbergTL41,76

 

 B-silmut, tytöt **
1.Jenni HirvonenEsJt48,33
2.Kiia KurkinenEsJt47,00
3. Alda Koskinen TL46,67
4.Viivi LehtinenJTL46,67
5.Sonja HuovinenKTL45,33
6.Mona LamppuEsJt39,00
 (14 kilpailijaa)  

 

Timanttifinaalin jäätaiturit (kuva: Niklas Lindfors)

A-silmujen timanttifinaali 11.2.2017

 

Heinolan Taitoluistelijat järjestää A-silmujen timanttifinaalin lauantaina 11.2.2017. Timanttifinaaliin osallistuu luistelijoita Hämeen, Helsingin, Itäisen ja Kaakon alueelta. Kilpailuun osallistuu Helsingin alueelta 9 tyttöä ja 3 poikaa. 

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
A-silmu, tytöt
(timanttifinaali)
la: 16.00-18.50Eevi Kankaanranta
Minja Peltonen
A-silmu, pojat 
(timanttifinaali)
la: 18.50-19.05Miika Kostermaa
Matias Lindfors

 

Helsingin alueen luistelijat ottivat molemmissa sarjoissa kaikki palkintosijat!

 Timanttifinaali, A-silmut, tytöt ISU
1.Edith MattilaETK41,54
2.Yulia FedorovaKaTa40,01
3.Eevi KankaanrantaEsJt39,17
4.Elli HelskeETK37,50
5.Suvita TuominenKooVee36,88
20.Minja PeltonenEsJt28,78
 (24 kilpailijaa)  

 

 Timanttifinaali, A-silmut, pojat ISU
1.Matias LindforsEsJt31,60
2.Evert MattilaETK26,71
3.Miika KostermaaEsJt18,97

 

 

 

B-silmujen 2. aluevalinta 7.2.2017 (lohko 2)

 

Helsingin Taitoluisteluklubi (HTK) järjesti B-silmujen 2. aluevalintakilpailun tiistaina 7.2.2017 Paloheinän jäähallissa. 

SarjaAikatauluJäätaiturit
B-silmutti: 12.30-16.00

Jenni Hirvonen
Kiia Kurkinen
Mona Lamppu

 

Tulokset:

 B-silmut, tytöt ***
1.Pihla BergmanHTK51,33
2.Klara IsonenETK50,67
3.Minea SalokoskiHTK50,33
8.Jenni HirvonenEsJt43,67
10.Kiia KurkinenEsJt42,00
12.Mona LamppuEsJt41,33
 (23 kilpailijaa)  

 

Kiia sai erityismaininnan: laadukkaat ja monipuoliset siirtymät.

B-silmujen Aluemestaruuskilpailuun ovat paikan saaneet ensimmäisestä kilpailusta Kiia Aittomäki ja tästä toisesta Jenni Hirvonen ja Kiia Kurkinen.
Loput aluevalintoihin osallistuneet pääsevät Hopeafinaaliin!

 

Kidsit pronssimitaleineen!

Kutsukilpailu, JTL 4.2.2017

 

Järvenpään Taitoluistelijat (JTL) järjesti kutsukilpailun 4.2.2017 Järvenpäässä. 

SarjaJäätaiturit
TulokkaatValley Bay Synchrokids
MinoritValley Bay Synchronettes

 

Tulokset

 Tulokkaat MUPI
1.SunflowersHL74,67
2.SunbeamsETK71,67
3.Valley Bay SynchrokidsEsJt60,33
 (9 joukkuetta)  

 

 Minorit **
1.RainbowsETK92,00
2.SunlightsHL91,00
3.MiniMintsHTK89,67
4.Team Ice MistJTL84,00
5.Valley Bay SynchronettesEsJt70,67
6.BriljantitKTK54,67

 

 

EsJt:n minejä.

Kutsukilpailu 4.-5.2.2017

 

Vihdin Taitoluistelijat (VTL) järjesti ISU- ja Tähtisarjojen kutsukilpailun Kisakallion urheiluopiston jäähallissa Lohjalla 4.-5.2.2017. 

SarjaAikatauluJäätaiturit
SM-noviisit (VO), tytötla: 11.30-12.05Vera Eklund
B-silmut, tytötsu: 8.00-11.40Jenni Hirvonen
Mona Lamppu
Minit 2008 ja nuor. tytötla: 16.59-18.31Mirella Peltonen
Sara Höijer
Lily Lummi
Eva Lamppu (per.)
Minea Turunen


Tulokset, lauantai

Tulokset, sunnuntai
 

 SM-noviisit, tytöt  
1.Vera VilenETK54,67
2.Annika HoviETK51,64
3.Vera EklundEsJt47,77

 

 Minit synt. 2008 ja nuor., tytöt **
1.Minttu HirvonenKaTa46,67
2.Tiffany HelantoETK45,67
3.Emilia KariolaETK43,33
4.Mirella PeltonenEsJt42,00
9.Sara HöijerEsJt38,33
13.Minea TurunenEsJt36,33
14.Lily LummiEsJt35,67
 (19 kilpailijaa)  

 

 B-silmut, tytöt **
1.Meeri SummanenHyTL47,33
2.Kerttu MäkinenETK47,00
3.Elle PyhäjärviKeLS45,33
4.Alise KujalaEVT43,00
5.Jenni HirvonenEsJt43,00
10.Mona LamppuEsJt39,67
 (37 kilpailijaa)  

 

Sagalle voitto!

Froggie Cup 3.-5.2.2017

 

Helsingin Luistinklubi (HSK) järjesti perinteisen Froggie Cup -kilpailun 3.-5.2.2017 Pirkkolassa, Helsingissä. Kisoissa on useita yksinluistelijoiden sarjoja, joista taulukkoon on listattu ne, joissa oli mukana Jäätaitureita.

SarjaAikatauluJäätaiturit
Junior A, ladiesSP: la 15.35-18.20
FS: su 14.40-17.40
Jenny Leppänen
Lilli Saksela

Doris Louhikoski (per.)
Alexandra Sandström (per.)
Novice A, girlsSP la 13.15-15.20
FS: su 11.50-14.43
Fanny Lindfors
Basic Novice B, girlsla: 10.35-12.55Saga Hynninen
Debutants, girlssu: 8.25-11.33Elena Väänänen
Springs A, girlsla: 08.00-10.20Minja Peltonen
Lilja Parviainen (per.)
Springs B, girlspe: 17.00-20.20Kiia Kurkinen
Cubs, girlspe: 14.00-17.00Sofia Väisänen
Anni Holopainen
Erika Nurmi
Cubs, boyspe: 13.30-14.00Luka Cankar

 

Tulokset

 Cubs, Boys **
1.Matias HeinonenKeLS48,00
2.Luka CankarEsJt43,67
3.Benjamin ErikssonPTL41,33
4.Kuura KönkköläHSK39,67
5.Veikko Moilanenhl29,67
6.Fedor SmirnoffKoTa26,00

 

 Cubs, Girls **
1.Minea KiskolaPoriTa50,00
2.Sofia VäisänenEsJt46,33
3.Anni LeimiHSK45,00
4.Iida SärkkäETK45,00
5.Kiira AlastaloKoTa44,33
6.Ella MalinenKuLS44,17
7.Erika NurmiEsJt44,00
17.Anni HolopainenEsJt41,00
 (31 kilpailijaa)  

 

 Springs B, Girls **
1.Klara IsonenETK54,33
2.Fanny LaurénPTL50,17
3.Catina SpångbergETK50,00
9.Kiia KurkinenEsJt45,67
 (30 kilpailijaa)  

 

 Springs A, Girls  ISU
1.Nella AaltonenTapTLFIN36,50
2.Simona PeuhkurinenEVTFIN32,88
3.Minja PeltonenEsJtFIN32,81
 (20 osallistujaa)   

 

 Basic Novice B, Girls  ISU
1.Saga HynninenEsJtFIN41,30
2.Carolina NaumanenJoKaFIN36,13
3.Laura HolmbergKeLSFIN33,60
 (19 kilpailijaa)   

 

 Advanced Novice Girls   SPFS
1.Sara AaltoTapTLFIN84,4121
2.Minttu HeikkinenKuLSFIN81,4532
3.Alisa PaastelaTTKFIN81,0914
4.Vilma LeppänenTTKFIN77,7445
5.Ellen AmperHSKFIN76,7563
7.Fanny LindforsEsJtFIN71,5877
 (21 kilpailijaa)     

 

 Junior A Ladies   SPFS
1.Sofia SulaMTKFIN117,8311
2.Essi KorpiTapTLFIN110,9932
3.Emma IgnatiusHLFIN110,3723
4.Lilli SakselaEsJtFIN101,5074
5.Krista WellströmJTLFIN101,4665
10.Jenny LeppänenEsJtFIN92,50511
 (15 kilpailijaa)     

 

 Debytants A Girls  ISU
1.Miimi HeinonenTapTLFIN48,87
2.Dina PöllänenHSKFIN47,80
3.Janna JyrkinenLrTLFIN47,73
22.Elena VäänänenEsJtFIN28,95
 (22 kilpailijaa)   

 

Piruetti Cup aluemestaruuskilpailu 31.1.2017

 

Helsingin Luistelijat (HL) järjestää Piruetti Cup:n eli Debytanttien ja A-silmujen aluemestaruuskilpailut tiistaina 31.1.2017 Pirkkolassa Helsingissä.

SarjaAikatauluJäätaiturit
Debytantitti: 10.00-13.15

Aava Hyyti
Saga Höijer
Edvina Langhoff
Milja Norrena
Ria Päivölä
Unna Putaala
Elena Väänänen

A-silmut, tytötti: 13.45-16.25Eevi Kankaanranta
Lilja Parviainen (per.)
Minja Peltonen
A-silmut, pojatti: 16.25-Miika Kostermaa
Matias Lindfors

 

 Debytantit, tytöt ISU
1.Milla DegerlundETK55,63
2.Dina PöllänenHSK52,32
3.Emma TynjäHTK51,45
4.Ellen OikariKaTa49,92
5.Ria PäivöläEsJt49,10
6.Edvina LanghoffEsJt49,04
7.Aava HyytiEsJt48,87
8.Amanda HotanenHTK47,82
9.Elena VäänänenEsJt46,87
15.Saga HöijerEsJt41,98
18.Milja NorrenaEsJt39,65
25.Unna PutaalaEsJt36,40
 (26 kilpailijaa)  

 

 A-silmut, tytöt ISU
1.Yulia FedorovaKaTa40,24
2.Ella-Lumia KoivuniemiHL37,08
3.Meri FagerlundETK36,79
4.Eevi KankaanrantaEsJt36,79
5.Anna BergströmHTK33,48
12.Minja PeltonenEsJt30,51
 (23 kilpailijaa)  

 

 A-silmut, pojat ISU
1.Matias LindforsEsJt33,62
2.Evert MattilaETK22,41
3.Miika KostermaaEsJt19,31

 

Viveca Lindfors

ISU European Figure Skating Championships 2017


Viveca Lindfors edustaa jälleen Suomea EM-kilpailuissa. Kilpailut käydään Tsekin Ostravassa 25.-29.1.2017.

SarjaAikataulu
(paikallista aikaa)
OsallistujiaSuomalaiset
LadiesSP: ke 11:00
FS: pe 18:00
34 kilpailijaa
27 maasta
Viveca Lindfors
Emmi Peltonen
MenSP: pe 11:15
FS: la 17:50
36 kilpaiijaa
28 maasta
Valtter Virtanen
Ice DanceSD: to 12:00
FD: la 13:30
30 paria 
23 maasta
Cecilia Törn /
Jussiville Partanen
PairsSP: ke 18:45
FS: to 19:00
18 paria
12 maasta
-


Linkit:

 Ladies  SPFS
1.Evgenia MedvedevaRUS229,7111
2.Anna PogorilayaRUS211,3923
3.Carolina KostnerITA210,5232
4.Maria SotskovaRUS192,5245
5.Laurine LecavelierFRA188,1054
6.Nicole RajicovaSVK179,7076
7.Loena HendrikxBEL172,71117
8.Ivett TothHUN172,6568
9.Roberta RodeghieroITA161,00812
10.Nicole SchottGER160,63910
11.Emmi PeltonenFIN160,57149
23.Viveca LindforsFIN130,101922
 (34 kilpailijaa,
24 vapaaohjelmaan)
    

 

Suomella on ensi vuonnakin kaksi paikkaa EM-kilpailun naisten sarjassa!

Voittaja Luka ja kisan muut minipojat
Minit 2008 ja nuor.
B-silmut 2005-2006, mitalikolmikko

Tähtisarjojen kutsukilpailu 22.1.2017

 

Espoon Jäätaiturit (EsJt) järjesti Tähtisarjojen kutsukilpailun 22.1.2017 Espoonlahden jäähallissa. 

SarjaAikatauluJäätaiturit
B-silmut 2005-2006, tytötsu: 15.20-16.35Kiia Aittomäki
Mona Lamppu
B-silmut 2007 ja nuor. tytötsu: 13.50-15.05Jenni Hirvonen
Kiia Kurkinen
Minit 2007, tytötsu: 12.10-13.35Erika Nurmi (per.)
Sofia Väisänen
Minit 2008 ja nuor. tytötsu: 9.25-11.35Sara Höijer
Eva Lamppu
Lily Lummi
Mirella Peltonen
Minea Turunen
Minit, pojatsu: 9.00-9.25Luka Cankar

 

Tulokset

 Minit, pojat **
1.Luka CankarEsJt38,33
2.Benjamin ErikssonPTL34,33
3.Kuura KönkköläHSK30,33
4.Veikko MoikanenHL30,00
5.Fedor SmirnoffKoTa22,67

 

 Minit, tytöt, 2008 ja nuoremmat **
1.Inka-Sofia MuhonenETK43,00
2.Mirella PeltonenEsJt41,67
3.Minttu HirvonenEVT40,33
9.Sara HöijerEsJt37,33
13.Lily LummiEsJt32,00
16.Minea TurunenEsJt30,00
18.Eva LamppuEsJt28,00
 (24 kilpailijaa)  

 

 Minit, tytöt, 2007 **
1.Hilja NurminenETK44,33
2.Sofia VäisänenEsJt42,67
3.Louise GyllingETK42,33
 (18 kilpailijaa)  

 

 B-silmut, tytöt, 2007 ja nuoremmat **
1.Erika PartanenKTL43,67
2.Unna KuusinenTapTL43,33
3.Janina VainikkaHTK43,33
4.Sini AlkuTapTL43,00
5.Minea SalokoskiHTK41,67
6.Jenni HirvonenEsJt39,67
11.Kiia KurkinenEsJt35,00
 (14 kilpailijaa)  

 

 B-silmut, tytöt, 2005-2006 **
1.Catina SpångbergETK45,33
2.Kiia AittomäkiEsJt42,67
3.Pihla BergmanHTK41,67
8.Mona LamppuEsJt35,00
 (16 kilpailijaa)  

 

KULTAA!

Mozart Cup:
Valley Bay Synchronics voitti!

 

Kansainvälinen muodostelmaluistelun Mozart Cup 2017 järjestettiin Salzburgissa Itävallassa 19.-22.1.2017.

 SarjaAikataulu
(paikallista aikaa)
VBS-joukkueet
Advanced Novicela 15:20-16:30Valley Bay Synchronics

 

Linkkejä:

 Advanced Novice  
1.Valley Bay SynchronicsFIN58,76
2.Diamond EdgesFIN57,71
3.Blue ArrowsFIN50,68
4.CrystalBladesFIN42,91
5.NSSA ShadowsGBR40,15
6.Zagreb Snowflakes (Adv.Nov.)CRO31,85
7.Team SapphireESP28,94
8.Team SeaflowersSWE25,27

 

Saga Hynninen, Noviisien 1.
Debytanttien kaksoisvoittajat Ria ja Edvina

Debytanttien ja noviisien 2. valintakilpailu (lohko3):
Noviiseissa VOITTO ja

Debytanteissa KAKSOISVOITTO!

 

Espoon Jäätaiturit (EsJt) järjesti Debytanttien ja noviisien 2. valintakilpailun lauantaina 21.1.2017 Espoonlahden jäähallissa.

SarjaAikatauluJäätaiturit
Noviisitla: 09.45-14.15Saga Hynninen
Debytantitla: 15.15-19.45Aava Hyyti
Saga Höijer
Edvina Langhoff
Unna Putaala 
Ria Päivölä
Elena Väänänen

 

Tulokset
 

 Noviisit, tytöt  
1.Saga HynninenEsJt45,20
2.Taika TuhkasaariHTL44,00
3.Kerttu MäkinenKooVee43,48
 (35 kilpailijaa)  

 

Sagalla on paikka Kultafinaaliin jo 1.valintakilpailun perusteella.

 

 Debytantit, tytöt  
1.Ria PäivöläEsJt50,66
2.Edvina LanghoffEsJt49,90
3.Salla SointuKooVee47,77
4.Olivia LiskoTapTL47,00
5.Viivi LamKooVee46,80
6.Emeliina VirtanenKooVee46,70
7.Miimi HeinonenTapTL46,37
8.Nella PelkonenKooVee45,81
9.Saga HöijerEsJt45,03
10.Aava HyytiEsJt43,76
11.Elena VäänänenEsJt43,58
23.Unna PutaalaEsJt40,76
26.Milja NorrenaEsJt39,66
 (35 kilpailijaa)  

 

Tiedot loppukilpailun saaneista ovat tulleet tänne.

Jäätaiturien loppukilpailupaikat:

  • Debytanttien Kultafinaaliin:
    • Edvina Langhoff  
    • Ria Päivölä
  • Debytanttien Hopeafinaaliin:
    • Aava Hyyti
    • Saga Höijer
    • Elena Väänänen
  • Noviisien Kultafinaaliin:
    • Saga Hynninen

Tiksi IceClub 2017

 

Tikkurilan Taitoluisteluklubi (TTK) järjesti muodostelmaluistelun Tiksi IceClub 2017 -kutsukilpailun  lauantaina 21.1.2017 TRIO Areenalla.

 

SarjaAikatauluVBS-joukkueet
SM-junioritla: 13.59-15.03Valley Bay Synchro
Minoritla: 11.30-12.44Valley Bay Synchronettes
Tulokkaatla: 9.56-11.10Valley Bay Synchrokids


Tulokset

 Tulokkaat MUPI
1.Little StepsEVT83,33
2.Ice SympathyTTK82,67
3.SunbeamsETK70,33
4.Valley Bay SynchrokidsEsJt56,67
 (7 joukkuetta ja yksi kilpailun ulkopuolella)  

 

 Minorit ISU
1.Golden EdgesKaari35,91
2.RainbowsETK33,10
3.Minores AboensesTRT31,65
4.Ice MelodyTTK31,41
5.Sunny StepsEVT30,87
6.Valley Bay SynchronettesEsJt30,16
7.Sun City SweetsVG-6227,50
8.Team el MarLTL24,11
9.Mini DreamsMTK23,58

 

 SM-juniorit ISU
1.Dream EdgesKaari93,33
2.Sun City SwingVG-6279,51
3.Valley Bay SynchroEsJt71,28
4.Ice StepsEVT68,07
5.Ice InfinityTTK65,87
6.Team RhapsodyYKK, SWE57,42

 

A-silmujen 2. aluevalintakilpailu 17.1.2017

 

Helsingin Taitoluisteluklubi (HTK) järjesti Helsingin alueen A-silmujen 2. aluevalintakilpailun tiistaina 17.01.2017 Paloheinän jäähallissa. Kisassa luistelivat seuramme kaikki A-silmut.

SarjaAikatauluJäätaiturit
A-silmut, tytötti: 12.00 - 15.00Eevi Kankaanranta
Lilja Parviainen
Minja Peltonen
A-silmut, pojatti: 15.00 - 15.15Miika Kostermaa
Matias Lindfors

 

 A-silmut, tytöt ISU
1.Ella-Lumia KoivuniemiHL38,86
2.Yulia FedorovaKaTa38,68
3.Anna BergströmHTK37,08
10.Eevi KankaanrantaEsJt31,47
11.Minja PeltonenEsJt31,33
19.Lilja ParviainenEsJt28,42
 (25 kilpailijaa)  

 

 A-silmut, pojat ISU
1.Matias LindforsEsJt29,41
2.Miika KostermaaEsJt25,11

 

Minja, Eevi, Matias ja Miika ovat saaneet Timanttifinaalipaikat. Rankinglistat löytyvät alueen kilpailusivulta.

Kaikki A-silmut pääsevät Aluemestaruuskilpailuun.

Valley Bay Synchroshine ja hopeamitalit!
Valley Bay Synchrostars ja hopeamitalit!

ML Helsingin aluemestaruuskilpailu 2017

 

Helsingin Luistinklubi (HSK) järjestää Muodostelmaluistelun aluemestaruuskilpailun 15.1.2017 Helsingin jäähallissa.

Kilpailun 10 sarjaan osallistuu yhteensä 59 joukkuetta!
 

SarjaAikataulu
(alustava)
VBS-joukkueet
SM-junioritsu: 14.20-20.00Valley Bay Synchro
SM-noviisitsu: 14.20-20.00Valley Bay Synchronics
Kansalliset senioritsu: 14.20-20.00Valley Bay Synchrostars
Kansalliset junioritsu: 14.20-20.00Valley Bay Synchrostyle (per.)
Kansalliset noviisitsu: 09.00-14.00Valley Bay Synchroshine
Minoritsu: 09.00-14.00Valley Bay Synchronettes
Tulokkaatsu: 09.00-14.00Valley Bay Synchrokids

 

Linkkejä:

 Kansalliset noviisit MUPI
1.SilverlightsHL67,20
2.Valley Bay SynchroshineEsJt59,80
3.Cool StepsEVT49,80
4.Ice Sweets ETK34,80

 

 Minorit MUPI
1.Team SympatiqueHSK95,40
2.RainbowsETK91,80
3.MiniMintsHTK84,60
4.SunlightsHL79,40
5.Valley Bay SynchronettesEsJt76,80
6.Sunny StepsEVT75,60
7.Ice MelodyTTK60,80
8.Mini DreamsMTK58,80

 

 Tulokkaat MUPI
1.Team MiniqueHSK80,00
2.SunbeamsETK69,20
3.SunflowersHL65,60
4.Ice SympathyTTK59,20
5.MiniSparklesHTK57,80
6.Team MagnetiqueHSK55,60
7. Valley Bay SynchrokidsEsJt51,80
8.Little StepsEVT49,80
9.Ice RosesETK37,00
10.Little DreamsMTK36,80


 

 Kansalliset seniorit ISU
1.Team PaniqueHSK56,42
2.Valley Bay SynchrostarsEsJt51,00
3.SituationsETK49,43
4.Ex-StepsEVT43,65
5.All StarsHL43,15

 

 SM-noviisit ISU
1.FinettesHTK66,77
2.StarlightsHL61,95
3.Team DynamiqueHSK61,67
4.Valley Bay SynchronicsEsJt45,50
5.Blue ArrowsETK45,44
6.Dream StepsEVT44,25
7.Ice FantasyTTK43,01

 

 SM-juniorit ISU
1.Team FintasticHTK53,32
2.MusketeersHL52,37
3.Team MystiqueHSK47,70
4.Valley Bay SynchroEsJt45,50
5.ReflectionsETK44,95
6.Ice StepsEVT37,31
7.Ice InfinityTTK28,43

 

SM-noviisien 2. valintakilpailu (lohko2)

 

Riihimäen Taitoluistelijat (RTL) järjestää SM-noviisien 2. valintakilpailun 14.-15.1.2017 Riihimäen jäähallissa.

SarjaAikatauluJäätaiturit
SM-noviisit
(lohko2)
la lo: 09.30-14.20
su vo: 09.30-13.00
Vera Eklund
Sanni Hirvikoski
Sirkku Koskenvaara
Fanny Lindfors
Gabriella Sandström

 

Tulokset

 SM-noviisit, tytöt, lohko 2  SPFS
1.Vilma LeppänenTTK97,2312
2.Milania VäänänenTL94,2232
3.Alisa PaastelaTTK91,0124
4.Minttu HeikkinenKuLS85,63143
5.Fanny LindforsEsJt83,9548
6.Sirkku KoskenvaaraEsJt83,45135
7.Vera VilenETK82,6687
8.Mai HelskeETK81,021211
9.Venla VäisänenTTK81,02613
10.Vera EklundEsJt80,931710
18.Gabriella SandströmEsJt78,691814
37.Sanni HirvikoskiEsJtlo 23,2937-
 (42 kilpailijaa, joista 28 vapaaohjelmaan)    

 

Valintamenettely (kun on kaksi lohkoa):

SM-kilpailuun ja hopeafinaaliin saa osallistua enintään 24 kilpailijaa. Suomi jaetaan 1-3 lohkoon ja kussakin lohkossa järjestetään 2 valintakilpailua. SM-kilpailuun ja Hopeafinaaliin valitaan luistelijat seuraavasti.

Lohkoja 2
1. valintakilpailusta molemmilta lohkoilta 4 parasta, sijat 1, 2, 3 ja 4, pääsee SM-kilpailuun. Heidän lisäkseen 1. valintakilpailusta 4 pisteiden parasta yhteensä molemmista lohkoista saa SM-kilpailupaikan. Samoin jaetaan SM-paikat 2. valintakilpailusta.

HF paikat määräytyvät saman periaatteen mukaan kuin SM-paikat, on lohkoja 2 tai 3. Hopeafinaalissa luistellaan vain vapaaohjelma.

SM/HF-paikat ovat henkilökohtaisia. Jos tulee poisjääntejä, paikkaa ei jaeta kellekään. Katso kuitenkin poikkeus kohdasta Hopeafinaali varapaikat.

Loppukilpailupaikat

Loppukilpailupaikoista (SM-kilpailu ja Hopeafinaali) on tieto täällä.

Fanny on sai SM-kilpailupaikan jo 1. valintakilpailusta. Tästä 2. valintakilpailusta paikan saivat Sirkku ja Vera jäätaitureista. Gabriella sai hopeafinaalipaikan. Onnittelut finalisteille!

 

Virpi, Linnea ja Anni Mentor Cup:ssa

Mentor Torun Cup 2017:
Linnea Ceder neljäs!

 

Espoon Jäätaitureiden Linnea Ceder ja Anni Skogberg osallistuvat Mentor Torun Cup -kilpailuun Puolassa 10.-15.1.2017.

 

SarjatAikataulu
(paikallista aikaa)
Jäätaiturit
Junior LadiesSP: ke 8:00
FS: to 10:40
Linnea Ceder
Anni Skogberg

 

Linkkejä:

 Junior Ladies  SPFS
1.Ekaterina KurakovaRUS174,6211
2.Alizée CrozetFRA133,5522
3.Elodie EudineFRA120,4353
4.Linnea CederFIN114,3744
5.Giulia ForestiITA114,0536
6.Amelia JacksonAUS108,8485
20.Anni SkogbergFIN90,042415
 (37 kilpailijaa)    

 

Onnelliset pronssimitalistit!

Cup of Berlin 2017:
Valley Bay Synchro 3.!!!

 

SM-juniorijoukkueemme Valley Bay Synchro osallistuu kansainväliseen Cup of Berlin kilpailuun Saksassa 6.-7.1.2017. Mukana kisoissa myös muita suomalaisia joukkueita.

SarjaAikataulu
(paikallista aikaa)
VBS-joukkueet
Juniorpe sp: 19.00-20.14
la fs: 15.00-16.27
Valley Bay Synchro

 

Linkkejä:

 Junior  SPFS
1.SkylinersUSA150,4411
2.Dream EdgesFIN133,7722
3.Valley Bay SynchroFIN122,9133
4.Team Berlin JuniorsGER104,8264
5.Hot Shivers JuniorITA99,0755
6.Ice InfinityFIN97,7248
7.Team Jeanne d'ArcFRA96,2176
8.Team DarlingsCZE92,7387
9.Cool Dreams JuniorSUI88,2899

 

Eevi Kankaanranta toinen Springs A Girls born 2006 and younger -sarjassa!

Crystal Cup 2017

 

Mikkelin Luistelijat (ML) järjestää perinteisen Crystal Cup -kilpailun 6.1-8.1.2017. Alla listattu sarjat, joissa mukana Jäätaitureita.

SarjaAikatauluJäätaiturit
Novice A,
girls
pe sp: 12.00-15.15
la fs: 12.30-16.00
Vera Eklund
Sanni Hirvikoski
Sirkku Koskenvaara
Gabriella Sandström
Novice B,
girls
la: 08.00-12.15Saga Hynninen

Debs A,
girls 2003 and 2004

su: 08.00-12.30Aava Hyyti, per.
Edvina Langhoff
Milja Norrena
Debs A,
girls 2005 and younger
su: 12.45-15.50Saga Höijer
Unna Putaala
Ria Päivölä
Springs A,
girls 2005
pe: 11.15-12.00Minja Peltonen
Springs A,
girls 2006 and younger
pe: 13.45-16.00Eevi Kankaanranta
Lilja Parviainen
Springs A,
boys
pe: 13.45-14.30Miika Kostermaa
Springs B,
girls 2006
su: 11.00-13.45Mona Lamppu

Springs B,
girls 2007 and younger

su: 14.00-16.00Jenni Hirvonen

 

Tulokset

 Springs A Girls 2005  ISU
1.Edith Mattila FIN32,54
2.Fiona Ahonen FIN31,87
3.Sea Laukontaus FIN29,92
11.Minja PeltonenEsJtFIN26,79
 (23 kilpailijaa)   

 

 Springs A Girls 2006 and younger  ISU
1.Valeriaa Khianikiainen RUS37,20
2.Eevi KankaanrantaEsJtFIN35,95
3.Yulia Fedorova FIN34,16
17.Lilja ParviainenEsJtFIN27,04
 (23 kilpailijaa)   

 

 Springs A Boys  ISU
1.Eevert Mattila FIN18,10
2.Miika KostermaaEsJtFIN14,13

 

 Novice A Girls   SPFS
1.Aliisa Hokkanen FIN95,3621
2.Siiri Julkunen FIN92,6633
3.Eeva Hentunen FIN88,8655
4.Olivia Hentunen FIN88,77122
8.Sirkku KoskenvaaraEsJtFIN87,2394
10.Vera EklundEsJtFIN84,17712
13.Gabriella SandströmEsJtFIN80,181413
18.Sanni HirvikoskiEsJtFIN74,621520
 (30 kilpailijaa)     

 

 Novice B, Girls  ISU
1.Saga HynninenEsJtFIN43,32
2.Isabella Piippo FIN42,56
3.Dana Ivanova RUS42,12
 (35 kilpailijaa)   

 

 Debs A, Girls 2005 and younger  ISU
1.Frida Pajula FIN54,28
2.Janni Riekkinen FIN51,38
3.Nella Pelkonen FIN48,89
11.Saga HöijerEsJtFIN40,44
13.Ria PäivöläEsJtFIN39,09
20.Unna PutaalaEsJtFIN36,70
 (24 kilpailijaa)   

 

 Debs A, Girls 2003 and 2004  ISU
1.Dina Pöllänen FIN48,49
2.Aava Utriainen FIN47,85
3.Emma Tynjä FIN47,38
12.Edvina LanghoffEsJtFIN41,04
17.Milja NorrenaEsJtFIN38,52
 (34 kilpailijaa)   

 

 Springs B Girls 2006 **
1.Nanna TimonenKuLS49,33
2.Elle PyhäjärviKeLS45,00
3.Ellen NorrenaTRT43,33
16.Mona LamppuEsJt36,00
 (33 kilpailijaa)  

 

 Springs B Girls 2007 and younger **
1.Ulla NieminenTapTL54,33
2.Janina VainikkaHTK51,67
3.Minea SalokoskiHTK48,67
18.Jenni HirvonenEsJt35,00
 (26 kilpailijaa)  

Jenni sai erikoismaininnan: Lennokas 2 salchow.

 

Loppi-Ice 6.1.2017

 

VG-62 Taitoluistelu järjestää perinteisen Loppi-ice muodostelmaluistelun kutsukilpailun perjantaina 6.1.2017 Turussa Gatorade Centerissä (entinen HK Areena). Kilpailuihin on ilmoittautunut 37 joukkuetta ympäri Suomea. Alla listattu sarjat, joissa mukana VBS-joukkueita.

SarjaAikatauluVBS-joukkueet
SM-noviisitpe: 14.34-15.11Valley Bay Synchronics
Kansalliset noviisitpe: 09.32-10.09Valley Bay Synchroshine
Minoritpe: 12.17-13.28Valley Bay Synchronettes
Tulokkaatpe: 10.27-11.59Valley Bay Synchrokids

 

Linkkejä:

 SM-noviisit ISU
1.Diamond EdgesKaari59,68
2.Valley Bay SynchronicsEsJt50,89
3.Sun City SynchroVG-6248,52
4.CrystalBladesTapTL43,00
5.Team MotionPoriTa41,06

 

 Kansalliset noviisit MUPI
1.Sparkle EdgesKaari68,50
2.Valley Bay SynchroshineEsJt64,40
3.Primavista RauTL61,25
4.SilverlightsHL60,25
5.Team SomniumSalPa48,25

 

 Minorit ISU
1.SunlightsHL38,03
2.MinimintsHTK33,29
3.Golden EdgesKaari30,98
4.Valley Bay SynchronettesEsJt29,76
 (7 joukkuetta)  

 

 Tulokkaat MUPI
1.MiniSparklesHTK73,75
2.Team PassionPoriTa67,00
3.SunflowersHL63,25
4.Sun City SequinsVG-6263,25
5.Valley Bay SynchrokidsEsJt61,75
 (10 joukkuetta)  

 

Yksinluistelun, pariluistelun ja jäätanssin SM2017:
Kaksi SM-pronssia: Viveca Lindfors ja Linnea Ceder 

 

Tapparan Taitoluistelijat (TapTL) järjesti yksinluistelun, jäätanssin ja pariluistelun SM2017 -kilpailut Tampereen jäähallissa 16.-18.12.2016. Joulukuun SM2017 -kilpailu oli merkittävä tapahtuma, sillä kilpailut toimivat näyttönä tuleviin arvokisoihin. Mukana kisoissa näimme useita Jäätaitureita. SM2017 -kisoissa kilpailevat luistelijat olivat lunastaneet paikkansa kilpailuihin aikaisempien valintakilpailujen perusteeella.

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
SM-seniorit, naisetla lo: 15.14-17.05
su vo: 15.16-17.28
Viveca Lindfors
SM-juniorit, tytöt

la lo: 10.35-12.56
su vo: 10.00-13.35

Linnea Ceder
Doris Louhikoski
Lilli Saksela
Alexandra Sandström
Anni Skogberg

 

Linkkejä:

 SM-juniorit, tytöt  SPFS
1.Sofia SulaMTK125,4541
2.Jade RautiainenHL122,7732
3.Linnea CederEsJt117,6314
4.Laura KarhunenLRL117,2753
5.Essi KorpiTapTL111,4076
6.Lilli SakselaEsJt110,08210
7.Emma IgnatiusHL109,17125
8.Melina BrusiTTK107,68117
9.Doris LouhikoskiEsJt104,29109
10.Enja RuokonenLRL102,75168
11.Sara TuominenLTL101,24913
12.Alexandra SandströmEsJt101,191511
13.Mia KoskinenTRT100,75814
14.Jannika PaajanenKKJT100,061412
15.Anni SkogbergEsJt96,84616
16.Alisa HakolaTTK96,271315
17.Jea HyryläinenHL85,781718
18.Emma EloKKJT81,691817

 

 SM-seniorit, naiset  SPFS
1.Emmi PeltonenEVT147,7011
2.Jenni SaarinenKooVee139,4932
3.Viveca LindforsEsJt138,5123
4.Joanna KallelaTapTL134,8944
5.Hanna KiviniemiTapTL128,1056
6.Liubov EfimenkoTL127,6475
7.Nelma HedeTTK123,3487
8.Sallianna ÖzturkTRT115,7569
9.Karoliina LuhtonenTL111,48108
10.Emilia ToikkanenHL102,46911
11.Oona OunasvuoriHL96,361212
12.Saara JärvinenJoKa95,461310
13.Olivia TuuvaKKJT93,011113

 

 

 

Muodostelmaluistelun kutsukilpailu 17.12.2016

 

Etelä-Vantaan Taitoluistelijat (EVT) järjesti muodostelmaluistelun kutsukilpailun lauantaina 17.12.2016 Myyrmäen jäähallissa Vantaalla. 

SarjaAikatauluVBS-joukkue
SM-noviisitla: 12.00-12.35Valley Bay Synchronics

 

 SM-noviisit ISU
1.Blue ArrowsETK47,63
2.Sun City SynchroVG-6246,94
3.Valley Bay SynchronicsEsJt46,52
4.Ice FantasyTTK42,07
5.Dream StepsEVT40,17

 

 

Mirella P. 3. sija, Minit 2008
(kuva: Sarri Peltonen)

Minien kutsukilpailu 15.12.2016

 

Espoon Taitoluisteluklubi (ETK) järjestää Minien kutsukilpailun torstaina 15.12.2016 Espoonlahden jäähallissa. 

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
Minit 200715.30-16.40Anni Holopainen
Erika Nurmi
Sofia Väisänen
Minit 2008 ja nuor.13.30-15.30Sara Höijer
Eva Lamppu
Mirella Peltonen
Minea Turunen

 

Tulokset:

 Minit 2007 ISU
1.Louise GyllingETK27,10
2.Sofia VäisänenEsJt24,55
3.Hilja NurminenETK23,06
4.Anni HolopainenEsJt22,62
5.Erika NurmiEsJt22,62
 (9 kilpailijaa)  

 

 Minit 2008 ja nuor. ISU
1.Tiffany HelantoETK23,12
2.Emilia KariolaETK22,70
3.Mirella PeltonenEsJt22,14
6.Sara HöijerEsJt18,49
11.Minea TurunenEsJt15,01
13.Eva LamppuEsJt13,23
 (14 kilpailijaa)  

 

Iloinen Fanny Lindfors pokaaleineen

Santa Claus 2016, (9.-11.12.2016)

 

Varala-tiimin taitoluistelujaosto järjesti perinteisen Santa Claus kilpailun Tampereella 9.-11.12.2016. Sarjat, joissa oli mukana jäätaitureita:

SarjaAikatauluJäätaiturit
Novice A, girlsla sp: 14.50-17.30
su fs: 15.30-19.30
Sirkku Koskenvaara
Fanny Lindfors
Novice B, girls 2001-2002la fs: 12.15-14.50Saga Hynninen
Debutants, girlssu: 10.40-13.00Elena Väänänen
Springs A, girlsla: 08.00-10.20Eevi Kankaanranta
Springs B 2006 or earlier, girlspe: 12.50-15.20Kiia Aittomäki
Springs B 2007 and younger, girlspe: 15.20-16.45Jenni Hirvonen

 

Tulokset

 Springs B 2006 or earlier girls  **
1.Klara IsonenFINETK55,17
2.Fanni HeikkiläFINPoriTa52,33
3.Nia NieminenFINMTK49,67
10.Kiia AittomäkiFINEsJt43,00
 (28 kilpailijaa)   

 

 Springs B 2007 of later girls  **
1.Isabella LavertyFINLrTL50,33
2.Milla VirtanenFINKoTa48,33
3.Krista RuokostenpohjaFINLTL45,00
4.Jenni HirvonenFINEsJt44,00
 (12 kilpailijaa)   

 

 Springs A, Girls  ISU
1.Anna BergströmFINHTK36,37
2.Ella-Lumia KoivuniemiFINHL35,32
3.Suvita TuominenFINKooVee34,43
4.Ilona AaltonenFINSalPa31,36
5.Eevi KankaanrantaFINEsJt30,68
 (18 kilpailijaa)   

 

 Novice B, born 2001-2002, Girls  ISU
1.Saga HynninenFINEsJt47,22
2.Veera ValkealaaksoFINKooVee46,28
3.Kerttu MäkinenFINKooVee44,04
 (21 kilpailijaa)   

 

 Novices A, Girls   SPFS
1.Sonja RosqvistFINKooVee92,3711
2.Fanny LindforsFINEsJt87,1622
3.Linnea FredrikssonFINHL83,8335
4.Vera VilenFINETK83,4093
12.Sirkku KoskenvaaraFINEsJt77,641510
 (27 kilpailijaa)     

 

 Debs A Girls  ISU
1.Eveliina AlarantaFINLTL52,10
2.Olivia LiskoFINTapTL48,49
3.Nella PelkonenFINKooVee47,64
10.Elena VäänänenFINEsJt40,72
 (17 kilpailijaa)   

 

Muodostelmaluistelun kutsukilpailu 10.12.2016

 

Etelä-Vantaan taitoluistelijat järjestää perinteisen pikkujoulun kutsukilpailun 10.12.2016 Tikkurilan jäähallissa Vantaalla. Mukana kansallisten sarjojen joukkueita.

 

SarjaAikatauluVBS-joukkueet
Kansalliset juniorit10.22-11.36Valley Bay Synchrostyle
(luistelivat kilpailun ulkopuolella)
Kansalliset noviisit16.02-17.10Valley Bay Synchroshine
Minorit14.22-15.42Valley Bay Synchronettes
Tulokkaat12.36-14.02Valley Bay Synchrokids


Tulokset

 Tulokkaat MUPI
1.Team MiniqueHSK87,00
2.Little StepsEVT70,00
3.SunbeamsETK65,00
9.Valley Bay SynchrokidsEsJt46,40
 (11 joukkuetta)  

 

 Minorit MUPI
1.Team SympatiqueHSK96,20
2.SunlightsHL88,80
3.MiniMintsHTK86,00
4.Sunny StepsEVT78,80
5.RainbowsETK76,00
6.Valley Bay SynchronettesEsJt72,00
 (10 joukkuetta)  

 

 Noviisit MUPI
1.Team White PearlKKTT63,20
2.Cool StepsEVT62,40
3.SunriseKTK61,60
6.Valley Bay SynchroshineEsJt46,20
 (7 joukkuetta)  

 

Muodostelmaluistelun 2. SM-valintakilpailu 3.-4.12.2016

 

Helsingin luistelijat (HL) järjesti muodostelmaluistelun 2. SM-valintakilpailun 3.-4.12.2016 Helsingin jäähallissa. Kilpailussa olivat mukana kaikki Suomen huippujoukkueet. 

 

Sarja AikatauluVBS-joukkueet
SM-junioritla lo: 18.10-19.36
su vo: 13.00-15.08
Valley Bay Synchro
SM-noviisit (lohko2)la: 14.15-15.31Valley Bay Synchronics

 

Linkkejä:

 SM-noviisit, lohko 2 ISU
1.FinettesHTK52,65
2.Diamon EdgesKaari50,53
3.Valley Bay SynchronicsEsJt49,46
4.Blue ArrowsETK43,73
5.Ice FantasyTTK39,06
6.Team SoleilLTL37,01
7.Blue DiamondsJyTLS34,29
8.Les VisionsJoKa27,92

 

 SM-juniorit ISUSPFS
1.Team FintasticHTK146,0111
2.MusketeersHL141,4532
3.Dream EdgesKaari133,3623
4.Team MystiqueHSK131,4844
5.Valley Bay SynchroEsJt118,4267
6.Sun City SwingVG-62118,3075
7.ReflectionsETK117,7958
8.FireBladesTapTL113,3486
9.Stella PolarisOLK94,77910
10.Ice StepsEVT94,24109
11.Ice InfinityTTK83,481111

 

Minien ja B-silmujen kutsukilpailu 30.11.2016

 

Helsingin Luistinklubi (HSK) järjestää Minien ja B-silmujen kutsukilpailun Myllypurossa keskiviikkona 30.11.2016.

SarjaAikatauluJäätaiturit
B-silmut15.15-16.35Jenni Hirvonen
Minit 2007, tytöt17.30-18.45Lily Lummi
Mirella Peltonen
Minea Turunen
Minit 2008 ja nuor. tytöt16.50-17.30Erika Nurmi
Sofia Väisänen
Minit, pojat16.50-17.30Luka Cankar

 

TULOKSET:

 B-silmut ***
1.Mea KorhonenMTK47,67
2.Ella LeimiHSK47,33
3.Jenni HirvonenEsJt46,67
 (16 kilpailijaa)  

 

 Minit 2007, tytöt ***
1.Sofia PuustinenPTL47,00
2.Sofia VäisänenEsJt46,33
3.Erika NurmiEsJt44,33
 (10 kilpailijaa)  

 

 Minit, pojat ***
1.Luka CankarEsJt42,00
2.Benjamin ErikssonPTL35,67
3.Kuura KönkköläHSK32,33
 (3 kilpailijaa)  

 

 Minit 2008 ja nuor.  ***
1.Joanda LuongKeLS42,50
2.Mirella PeltonenEsJt41,33
3.Lily LummiEsJt31,67
4.Minea TurunenEsJt31,33
 (7 kilpailijaa)  

 

 

ML Kansallisten sarjojen 1. kilpailu 26.-27.11.2016 (Lohko1 ja Lohko2)

 

KooKoo Jäätaiturit (KKJT) järjestää muodostelmaluistelun kansallisten sarjojen 1. kilpailun 26.-27.11.2016 Lumon Areenalla Kouvolassa. Kilpailu ei koske tulokasjoukkueita. Espoon Jäätaitureista kisoihin osallistuu useampi joukkue.

 

Sarja (lohko 2)AikatauluVBS-joukkue
Minoritsu: 12.20-13.40Valley Bay Synchronettes
Noviisitsu: 9.00-10.14Valley Bay Synchroshine
Junioritsu: 15.00-16.16Valley Bay Synchrostyle
Senioritsu: 16.36-17.11Valley Bay Synchrostars

 

 Noviisit, lohko 2 MUPI
1.Silver StarsRoiTa79
2.Team White PearlKKJT64,8
3.Ad AstraPTL62,6
8.Valley Bay SynchroshineEsJt52
 (9 joukkuetta)  

 

 Minorit, lohko 2 MUPI
1.RainbowsETK90,2
2.MinimintsHTK84
3.Valley Bay SynchronettesEsJt72,6
4.Minores AboensesTRT68,2
5.Ice MelodyTTK67,4
6.Les Petites VisionsJoKa59,8
7.Mini DreamsMTK59,6
8.Golden EdgesKaari53,6
9.Golden DiamondsJyTLS53,2
10.Team El MarLTL47

 

Valley Bay Synchronettes sai jo paikan kolmanteen kilpailuun!
 

 Juniorit, lohko 2 ISU
1.Ice DiamondsJyTLS43,28
2.AltiusPTL42,02
3.Team Pink PearlKKJT40,86
8.Valley Bay SynchrostyleEsJt32,80
 (8 joukkuetta)  

 

 Seniorit, lohko 2 ISU
1.SituationsETK55,04
2.Valley Bay SynchrostarsEsJt54,04
3.Team La FiestaLTL43,87
4. Eternal DiamondsJyTLS41,41
5.Islet SensationsWATS39,58

 

Valley Bay Synchrostars sai jo paikan kolmanteen kilpailuun!

 

Tallinn Trophy 20.-27.11.2016


Tallinnassa käydään tällä viikolla sekä ISU Challenge Series -osakilpailu, kansainvälinen kutsukilpailu että Interclub-kilpailu.

Linkkejä:

Sarjat, joissa jäätaitureita:

SarjaAikatauluOsallistujiaJäätaiturit
Senior Ladies
(ISU Challenger Series)
SP: ke 18:55
FS: to 15:00
31 kilpailijaa 
16 maasta
Viveca Lindfors
Junior LadiesSP: ke 15:55
FS: to 8:00
36 kilpailijaa
15 maasta
Doris Louhikoski


Lisäksi Monica Lindfors osallistui parinsa Juho Pirisen kanssa Junior Ice Dance -sarjaan.

 Junior Ladies  SPFS
1.Alisa FedichkinaRUS193,8311
2.Elizaveta NugumanovaRUS188,2222
3.Dahyun KoCZE142,5883
18.Doris LouhikoskiFIN102,091921
 (32 kilpailijaa)    

 

 Senior Ladies
(Challenger Series)
  SPFS
1.Stanislava KonstantinovaRUS186,9711
2.Serafima SakhanovichRUS177,3522
3.Bradie TennellUSA168,9883
10.Viveca LindforsFIN151,37711
20.Karoliina LuhtonenFIN102,492318
 (25 kilpailijaa)    

 

Muodostelmaluistelun tulokkaiden 1. kilpailu 19.11.2016

 

Etelä-Vantaan taitoluistelijat (EVT) järjesti muodostelmaluistelun tulokkaiden 1. kilpailun (pk-seutu) lauantaina 19.11.2016 Myyrmäen jäähallissa.

 

SarjaAikatauluVBS-joukkue
Tulokkaat09.00-11.30Valley Bay Synchrokids

 

 Tulokkaat MUPI
1.Team MiniqueHSK83,75
2.Little StepsEVT83,75
3.SunbeamsETK80,75
4.MiniSparklesHTK73,00
5.SunflowersHL71,25
6.Ice SympathyTTK62,75
7.Valley Bay SynchrokidsEsJt55,50
8.Team MagnetiqueHSK54,50
9.Frozen CoriolisNTL52,50

 

SM-Senioreiden ja SM-junioreiden 2. valintakilpailu 19.-20.11.2016.

Porin Taitoluistelu (PoriTa) järjesti SM-senioreiden ja SM-junioreiden 2. valintakilpailun tulevana viikonloppuna Porissa.

SarjaAikatauluJäätaiturit
SM-juniorit

la lo: 10.00-16.25
su vo: 9.30-13.55

Linnea Ceder
Jenny Leppänen
Doris Louhikoski
Emma Niemi
Lilli Saksela
Alexandra Sandström
Paula Savolainen
Anni Skogberg

 

Liittohallituksen päätöksellä SM-seniorinainen Viveca Lindfors, EsJt, on nimetty SM2017-kilpailuun. Tämän takia tästä 2. valintakilpailusta pääsi seniorinaisten SM2017-kilpailuun 5 luistelijaa, jotka eivät ole aiemmin tulleet valituiksi.

Linkkejä:

 SM-juniorit, tytöt  SPFS
1.Sofia SulaMTK113,7823
2.Laura KarhunenLRL111,7034
3.Linnea CederEsJt109,3782
4.Alexandra SandströmEsJt109,09111
5.Emma IgnatiusHL108,2365
6.Lilli SakselaEsJt107,4119
7.Essi KorpiTapTL105,0597
8.Jade RautiainenHL103,34510
9.Emma NiemiEsJt102,37166
10.Mia KoskinenTRT101,52413
15.Doris LouhikoskiEsJt94,88720
21.Anni SkogbergEsJt86,422321
23.Paula SavolainenEsJt86,291726
27.Jenny LeppänenEsJt81,103027
 (44 kilpailijaa, 30 vapaaohjelmaan)    

 

SM-juniorityttöjen sarjassa on paikan SM2017-kilpailuun (Tampereella 16.-18.12.2016) saaneet jäätaiturit:

  • 1. valintakilpailun perusteella: Linnea Ceder, Doris Louhikoski, Lilli Saksela, Alexandra Sandström ja Anni Skogberg
  • Viime vuoden mitalistina: Emma Niemi
  • 2. valintakilpailun perusteella: -
Kolmoisvoitto!
Minit, tytöt 2007
(Kuva: Mari Karjalainen)

Minien 1. valintakilpailu (lohko 1 + pojat) 15.11.2016

 

Helsingin Taitoluisteluklubi (HTK) järjesti Minien 1. valintakilpailun Paloheinän jäähallissa tiistaina 15.11.2016. Tästä kilpailusta tytöistä 4 parasta (sarjoittain) sai paikan kevään aluemestaruuskilpailuun.

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
Minit, tytöt 2007ti: 15.00-16.10Anni Holopainen
Erika Nurmi
Sofia Väisänen
Minit, tytöt 2008 ja nuor.ti: 13.30-14.35Sara Höijer
Lily Lummi
Mirella Peltonen
Minea Turunen
Minit, pojatti: 13.15-13.30Luka Cankar

 

Tulokset:

 Minit, tytöt 2007 ***
1.Sofia VäisänenEsJt53,00
2.Erika NurmiEsJt47,33
3.Anni HolopainenEsJt46,67
 (14 kilpailijaa)  

 

Sofia, Erika ja Anni saivat kaikki paikan kevään aluemestaruuskilpailuun.

 

 Minit, tytöt 2008 ja nuor. ***
1.Mirella PeltonenEsJt45,67
2.Iiris HakamiesHTK38,00
3.Mai TarvainenKaTa37,67
4.Sara HöijerEsJt37,33
9.Minea TurunenEsJt28,67
10.Lily LummiEsJt27,67
 (14 kilpailijaa)  

 

Mirella ja Sara saivat paikan kevään aluemestaruuskilpailuun.

 Mini, pojat ***
1.Luka CankarEsJt44,67
2.Kuura KönkköläHSK34,00
3.Veikko MoilanenHL16,33
 (3 kilpailijaa)  

 

Luka sai paikan kevään aluemestaruuskilpailuun.

 

 

 

Iloinen palkittu Ria valmentaja-Katin kanssa (kuva: Jere Päivölä)

Debytanttien ja noviisien 1. valintakilpailut 12.11. (Lohko 3)

 

KooVeen Taitoluistelijat järjestivät debytanttien ja noviisien 1. valintakilpailut (lohko 3) lauantaina 12.11.2016 Tampereen harjoitusjäähallissa.

 

SarjaAikatauluDebytantit
Debytantitla: 10.00-13.50

Aava Hyyti
Saga Höijer
Edvina Langhoff
Milja Norrena
Unna Putaala
Ria Päivölä
Elena Väänänen

Noviisitla: 14.30-17.45Saga Hynninen

 

 Debytantit, tytöt  
1.Viivi LamKooVee49,98
2.Olivia LiskoTappara49,80
3.Ria PäivöläEsJt47,93
14.Elena VäänänenEsJt40,82
21.Edvina LanghoffEsJt38,77
26.Unna PutaalaEsJt37,97
27.Saga HöijerEsJt37,27
28.Aava HyytiEsJt36,36
32.Milja NorrenaEsJt34,33
 (36 kilpailijaa)  

 

Ria sai jo paikan Debytanttien kultafinaaliin!

 Noviisit, tytöt  
1.Taika TuhkasaariHTL45,72
2.Saga HynninenEsJt43,75
3.Lumi StenrothKooVee41,96
 (29 kilpailijaa)  

 

Saga sai jo paikan Noviisien kultafinaaliin!

 

 

 

B-silmut kisatunnelmissa. (Kuva: Maria Hirvonen)

B-silmujen 1. aluevalintakilpailu 10.11.2016. (Lohko2)

 

Espoon Taitoluisteluklubi (ETK) järjesti B-silmujen 1. aluevalintakilpailun torstaina 10.11.2016 Espoonlahden jäähallissa. Kilpailun 7 parasta luistelijaa saa paikan kevään aluemestaruuskilpailuihin.

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
B-silmutto: 13.30-17.00Kiia Aittomäki
Jenni Hirvonen
Kiia Kurkinen

 

Tulokset:

 B-silmut ***
1.Klara IsonenETK49,67
2.Janina VainikkaHTK46,67
3.Catina SpånbergETK45,00
5.Kiia AittomäkiEsJt42,67
13.Jenni HirvonenEsJt38,67
16. Kiia KurkinenEsJt38,00
 (24 kilpailijaa)  

 

Kiia A. sai jo paikan kevään aluemestaruuskilpailuun.

 

SM-noviisijoukkue Valley Bay Synchronics ja pronssimitalit (kuva: Antti Jaamala)

Muodostelmaluistelun 1. SM-valintakilpailu 5.-6.11.2016.

 

Espoon Jäätaiturit (EsJt) järjesti muodostelmaluistelun 1. SM-valintakilpailun Helsingin jäähallissa 5.-6.11.2016. Kilpailusarjoja oli neljä ja niissä yhteensä 32 joukkuetta ympäri Suomea. Mukaanlukien kaikki Suomen huippujoukkueet. Kisoissa näimme myös seuran omat SM-joukkueet.

 

SarjaAikatauluVBS-joukkueet
SM-junioritla sp: 18.19-19.52
su fs: 12.59-15.08
Valley Bay Synchro
SM-noviisit
(lohko2)
la fs: 16.44-18.01Valley Bay Synchronics

 

Tulossivut
 

 SM-noviisit, lohko 2  
1.FinettesHTK59,51
2.Diamond EdgesKaari51,15
3.Valley Bay SynchronicsEsJt47,52
4.Blue ArrowsETK43,59
5.Ice FantasyTTK41,80
6.Team SoleilLTL36,26
7.Les VisionsJoKa29,11
8.Blue DiamondsJyTLS27,50


Valley Bay Synchronics sai jo SM-paikan!
 

 SM-juniorit  SPFS
1.MusketeersHL143,8321
2.Team FintasticHTK142,3812
3.Dream EdgesKaari128,6953
4.Team MystiqueHSK128,2734
5.ReflectionsETK124,6845
6.Valley Bay SynchroEsJt117,0886
7.Sun City SynchroVG-62112,9577
8.FireBladesTapTL111,6068
9.Stella PolarisOLK90,98109
10.Ice StepsEVT87,96911
11.Ice InfinityTTK73,231110

 

Valley Bay Synchro sai jo SM-paikan!

 

 

Iloisia EsJt:n debytantteja ja SM-junioreita (kuva: Tuuli Hyyti)
Minit palkintojen jaossa. (kuva: Päivi Kemppinen)
B-silmut: Kiia ja Kiia (kuva:PN)
A-silmut Eevi ja Minja palkintojenjaossa (kuva: Marjo Kankaanranta)

Kutsukilpailut ISU- ja tähtisarjat 5.-6.11.2016.

 

Keravan Luistinseura (KeLS) järjestää kutsukilpailut ISU- ja tähtisarjojen yksinluistelijoille 5.-6.11.2016 Keravan jäähallissa. Alla on listattu sarjat, joissa kilpailee Jäätaitureita.

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
SM-juniorit, tytöt
(vapaaohjelma-
kilpailu)
la: 15.50-17.25Linnea Ceder
Jenny Leppänen
Doris Louhikoski (per.)
Alexandra Sandström
Anni Skogberg
SM-noviisit, tytöt
(vapaaohjelma-
kilpailu)
su: 14.40-16.35Vera Eklund
Sirkku Koskenvaara
Gabriella Sandström
Noviisit, tytötsu: 18.06-Saga Hynninen
Debytantit, tytötla: 14.30-15.50Aava Hyyti
Saga Höijer
Edvina Langhoff
Milja Norrena
Unna Putaala
Ria Päivölä
A-silmut, tytötsu: 16.35-18.06Eevi Kankaanranta
Lilja Parviainen (per.)
Minja Peltonen
B-silmut, tytötsu: 08.00-09.40Kiia Aittomäki
Kiia Kurkinen
Minit, tytötla: 12.10-14.30Anni Holopainen
Sara Höijer
Eva Lamppu
Lily Lummi
Erika Nurmi
Mirella Peltonen
Minea Turunen
Sofia Väisänen

 

Tulokset:

 Minit, tytöt **
1.Vilma KolehmainenLeTaL40,67
2.Sofia VäisänenEsJt40,33
3.Anni HolopainenEsJt39,33
4.Kiira AlastaloKoTa38,50
5.Mirella PeltonenEsJt38,33
8.Erika NurmiEsJt35,67
12.Sara HöijerEsJt32,00
15.Lily LummiEsJt29,50
19.Minea TurunenEsJt27,00
20.Eva LamppuEsJt24,67
 (21 kilpailijaa)  

Lily sai erikoismaininnan: Hyvin pyörivä istumapiruetti

 Debytantit, tytöt ISU
1.Ria PäivöläEsJt44,70
2.Edvina LanghoffEsJt44,33
3.Aava HyytiEsJt42,51
4.Anna NurminenKoTa39,81
5.Sofia LaineJTL37,78
6.Unna PutaalaEsJt37,33
7.Saga HöijerEsJt36,00
8.Sanni SainioNTL35,60
9.Susanna MakkonenKeLS34,57
10.Milja NorrenaEsJt32,13

 

 SM-juniorit, tytöt (vapaaohjelma) ISU
1.Anni SkogbergEsJt77,19
2.Linnea CederEsJt73,44
3.Jenny LeppänenEsJt58,25
4.Alexandra SandströmEsJt57,32
5.Heidi KoskinenKeLS56,70
6.Katariina AhtiTL55,47
7.Ida TonteriJTL51,86
8.Christina HolmKeLS51,38

 

 B-silmut, tytöt ***
1.Inka TyniHaTal44,00
2.Viivi LehtinenJTL43,67
3.Helmi MannilaLeTal43,33
4.Kiia AittomäkiEsJt39,67
8.Kiia KurkinenEsJt37,33
 (20 kilpailijaa)  

 

 SM-noviisit, tytöt (vapaaohjelma) ISU
1.Alina BlinovaKoTa52,87
2.Miliana VäänänenTL51,09
3.Juuli KeskesJTL50,09
6.Gabriella SandströmEsJt47,51
7.Sirkku KoskenvaaraEsJt47,43
8.Vera EklundEsJt47,20
 (12 kilpailijaa)  

 

 A-silmut ISU
1.Eevi KankaanrantaEsJt33,41
2.Minja PeltonenEsJt31,13
3.Heidi MoisioKTL30,35
 (12 kilpailijaa)  

 

 Noviisit ISU
1.Saga HynninenEsJt44,72
2.Laura HolmbergKeLS42,97
3.Isabella PiippoKeLS42,08
 (13 kilpailijaa)  

 

SM-noviisien 1. valintakilpailu (lohko 2) 28.-30.10.2016

 

Oulun Luistelukerho ry järjesti (kummankin lohkon) SM-noviisien 1. valintakilpailun Oulunsalon jäähallissa 28.-30.10.2016. Kisoissa kilpailivat kaikki seuramme SM-noviisit. 

SarjaAikatauluJäätaiturit

SM-noviisit, tytöt
lohko 2

la lo: 14.30-19.40
su vo: 12.50-16.25
Vera Eklund
Sanni Hirvikoski
Sirkku Koskenvaara
Fanny Lindfors
Gabriella Sandström


Tulossivut

 SM-noviisit, tytöt, lohko 2  SPFS
1.Olivia HentunenKuLS85,58116
2.Vilma LeppänenTTK84,6862
3.Milania VäänänenTL84,53161
4.Fanny LindforsEsJt84,1924
5.Sonja RosqvistKooVee81,4585
6.Mai HelskeETK80,9978
7.Anni RantamäkiTTK80,58312
8.Moa RönnholmTTK80,54223
9.Alisa PaastelaTTK80,20117
10.Sirkku KoskenvaaraEsJt79,381310
11.Vera EklundEsJt79,241411
19.Gabriella SandströmEsJt73,772518
36.Sanni HirvikoskiEsJtlo 24,7536-
 (42 kilpailijaa, 28 vapaaohjelmaan)    

 

Fanny sai jo paikan SM-noviisien SM-kilpailuun 11.-12.3.2017 Kotkassa. Lisää paikkoja on jaossa 2.valintakilpailussa 14.-15.1.2017 Riihimäellä.

SM-paikoista käydään tiukkaa kilpailua. Tästä 1.valintakilpailusta paikan sai SM-paikan 12 tyttöä. Molemmat lohkot kilpailivat nyt Oulussa. Lohkon 1 parhaat 1.valintakilpailussa olivat:

 SM-noviisit, tytöt, lohko 1  SPFS
1.Selma VälitaloOLK112,2011
2.Vera StoltPTL103,6722
3.Eeva KaipainenTapTL87,1463
4.Linnea FredrikssonHL86,0934
5.Sara AaltaTapTL83,4945
6.Aliisa HokkanenHaTaL82,8357
 (40 kilpailijaa, 28 vapaaohjelmaan)    

 

A-silmujen 1. aluevalintakilpailu 22.10.2016

 

Helsingin Luistinklubi (HSK) järjestää Helsingin alueen A-silmujen 1. aluevalintakilpailun lauantaina 22.10.2016 Pirkkolan jäähallissa, Helsingissä.

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
A-silmut, tytötla: 9.30-12.40Eevi Kankaanranta
Minja Peltonen
A-silmut, pojatla: 12.40-13.00Miika Kostermaa
Matias Lindfors

 

Tulokset:

 A-silmut, tytöt ISU
1.Yulia FedorovaKATA39,79
2.Elli HelskeETK36,51
3.Edith MattilaETK32,96
5.Minja PeltonenEsJt32,44
6.Eevi KankaanrantaEsJt32,39
 (25 kilpailijaa)  

 

 A-silmut, pojat ISU
1.Matias LindforsEsJt31,50
2.Miika KostermaaEsJt21,49
3.Evert MattilaETK21,02
 (3 kilpailijaa)  

 

Preseason tapahtuma 15.10.2016

 

SM-sarjojen muodostelmakausi alkaa perinteisesti Preseason-tapahtumalla Pirkkolan jäähallissa. Tänä vuonna Preseason järjestetään lauantaina 15.10.2016. Tapahtuman järjestää Helsingin Luistinklubi (HSK) ja se on tarkoitettu SM-senioreille, SM-junioreille ja SM-noviiseille. Seniorit ja juniorit voivat valita esittävätkö lyhyt- vai vapaaohjelmansa. Joukkueita ei aseteta paremmuusjärjestykseen.

Tapahtumaan ei oteta yleisöä!

 

SarjaAikatauluVBS-joukkueet
SM-junioritla: 17.15-17.22Valley Bay Synchro
SM-noviisitla: 12.38-12.47Valley Bay Synchronics

 

SM-senioreiden ja SM-junioreiden 1. valintakilpailu

 

Kuopion Luisteluseura (Kuls) järjestää SM-senioreiden ja SM-junioreiden 1. valintakilpailun Niiralan jäähallissa Kuopiossa tulevana viikonloppuna 14.-16.10.2016

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
SM-seniorit naisetla lo: 19.30-20.52
su vp: 15.00-16.23
Viveca Lindfors 
(joutui valitettavasti
vetäytymään kilpailusta
loukkaantumisen takia)
SM-juniorit, tytötla lo: 10.50-17.35
su vp: 09.30-14.03
Linnea Ceder
Jenny Leppänen
Monica Lindfors
Doris Louhikoski
Lilli Saksela
Alexandra Sandström
Paula Savolainen
Anni Skogberg

 

Linkkejä:

 SM-juniorit, tytöt  SPFS
1.Jade RautiainenHL117,0812
2.Enja RuokonenLRL114,2125
3.Laura KarhunenLRL111,8154
4.Anni SkogbergEsJt110,40141
5.Linnea CederEsJt110,2673
6.Alexandra SandströmEsJt108,9547
7.Doris LouhikoskiEsJt106,85126
8.Lilli SakselaEsJt102,8889
9.Essi KorpiTapTL101,291010
14.Monica LindforsEsJt95,481812
28.Jenny LeppänenEsJt81,362229
33.Paula SavolainenEsJtLO 28,5633-
 (44 kilpailijaa, 30 vapaaohjelmaan)    

 

SM-paikan sai tämän kilpailun yhdeksän parasta, joten Annilla, Linnealla, Alexandralla, Doriksella ja Lillillä on jo paikka Taitoluistelun SM-kilpailuun! Lisäksi Emma Niemellä on paikka edellisen vuoden mitalistina!

Lisää SM-paikkoja on jaossa 2.valintakilpailussa Porissa 20.-21.11.2016. 
SM-kilpailut on Tampereella 17.-18.12.2016.

Tiksi Cupin B-silmuja + yksi aluedeby

Tiksi Cup 2016

 

Tikkurilan Taitoluisteluklubi (TTK) järjestää Tiksi Cup kutsukilpailun 14.10-15.10.2016 Tikkurilassa. Kilpailussa näemme Jäätaitureita seuraavissa sarjoissa.

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
Noviisitla: 09.00-11.21Saga Hynninen
B-silmutpe: 12.00-13.55Kiia Aittomäki
Jenni Hirvonen
Kiia Kurkinen
Minit 2007pe: 09.45-11.46Luka Cankar
Anni Holopainen
Erika Nurmi
Sofia Väisänen
Minit 2008 ja nuor.pe: 09.45-11.46Sara Höijer
Eva Lamppu
Mirella Peltonen
Minea Turunen

 

Tulokset:

 B-Silmutseura***
1.Catina SpånbergETK50,67
2.Kerttu MäkinenETK48,33
3.Klara IsonenETK47,33
4.Kiia AittomäkiEsJt43,67
7.Jenni HirvonenEsJt40,33
9.Kiia KurkinenEsJt37,33
 (24 kilpailijaa)  

Jenni sai erikoismaininnan: Ilmava Axel

 

 Minit 2007seura***
1.Sofia VäisänenEsJt44,67
2.Erika NurmiEsJt40,83
3.Sofia PuustinenPTL38,67
8.Anni HolopainenEsJt35,00
 (16 kilpailijaa)  

 

 Minit 2008 ja nuor.seura***
1.Inka-Sofia MuhonenETK42,67
2.Minttu HenrikssonEVT42,00
3.Salla VierikkoPTL38,17
4. Sara HöijerEsJt35,33
6.Mirella PeltonenEsJt32,33
8.Minea TurunenEsJt25,00
9.Eva LamppuEsJt23,67
 (9 kilpailijaa)  

 

 Kansalliset noviisit, tytöt ISU
1.Anni PihlflycktPTL42,85
2.Saga HynninenEsJt42,35
3.Daniela LaknerTTK40,36
 (20 kilpailijaa)  

 

Viveca luisteli taitavasti ja kauniisti Finlandia Trophyssa (kuva: Janne Koistinen)

Finlandia Trophy 6.10-9.10.2016

 

Syksyn kansainvälinen huippukilpailu Suomessa on täällä kotikaupungissamme Espoossa (Metro Areenalla 6.-9.10.2016) käytävä FINLANDIA TROPHY 2016.

Kilpailussa nähdään niin MM-mitalisteja kuin uusia nuoria lupauksiakin useasta maassa. Mukana ovat kaikki taitoluistelun kilpailulajit: naisten ja miesten yksinluistelu, pariluistelu, jäätanssi ja muodostelmaluistelu. Pariluistelu ja naisten kilpailu käytiin torstaina ja perjantaina. Lauantaina ja sunnuntaina ovat vuorossa miehet ja jäätanssijat sekä lauantaina myös muodostelmaluistelijat. Lyhytohjelmakilpailussa Suomen kaikki neljä SM-seniorijoukkuetta kohtaavat hallitsevan maailmanmestarijoukkueen Venäjältä.

Naisten sarjassa yksi kolmesta suomalaisluistelijasta on jäätaituri Viveca Lindfors! Tämä upea kilpailu kannattaa kokea paikan päällä. Kannattaa tulla jo torstaina, jolloin avajaisissa esiintyy monta jäätaituriakin!

 

SarjaAikatauluJäätaiturit
NaisetTo lo: 19.45-
Pe vo: 19.25-
Viveca Lindfors

 

Tulossivut:

     Ladies  SPFS
    1.Kaetlyn OsmondCAN187,2731
    2.Mao AsadaJPN186,1622
    3.Anna PogorilayaRUS182,8013
    4.Elizaveta TuktamyshevaRUS165,5944
    5.Nicole SchottGER150,0077
    6.Courney HicksUSA149,8058
    7.Loena HendrickxBEL148,1686
    8.Serafima SakhanovichRUS143,37145
    9.Joshi HelgessonSWE142,30610
    10.Viveca LindforsFIN137,10109
    11.Danielle HarrisonGBR125,89912
    12.Emmi PeltonenFIN124,171113
    13.Karly RobertsonGBR120,541314
    14.Liubov EfimenkoFIN110,421611
    15.Helery HälvinEST116,391216
    16.Aimee BuchananISR110,411517
    17.Dasa GrmSLO105,001815
    18.Yasmine Kimiko YamadaSUI98,091719
    19.Ilaria NogaroITA90,871918

     

    EsJt:n Minit 2008.
    (kuva: M.Lamppu)
    Minit, tytöt 2007
    Luka, EsJt

    Minien kutsukilpailu 6.10.2016

     

    Espoon Jäätaiturit (EsJt) järjesti Minien kutsukilpailun Warrior Areenalla Leppävaarassa torstaina 6.10.2016 klo 14.00-16.00. Kisassa nähtiin nuorimpien yksinluistelijoiden kilpasuorituksia. Joillekin Jäätaitureille tämä kisa oli aivan ensimmäinen.

     

    SarjaAikatauluJäätaiturit
    Minit 2007, tytötTo: 14.54-15.55Anni Holopainen
    Erika Nurmi
    Sofia Väisänen
    Minit 2008-2009, tytötTo: 14.00-14.54Sara Höijer
    Eva Lamppu
    Lily Lummi
    Mirella Peltonen
    Minea Turunen
    Minit, pojatTo:14.00-14.05Luka Cankar

     

    Tulokset:

     Minit, pojat ***
    1.Luka CankarEsJt36,00
     (1 kilpailija)  

     

     

     Minit tytöt, 2007 ***
    1.Sofia VäisänenEsJt44,00
    2.Louise GyllingETK43,00
    3.Aini JohanssonKaTa42,33
    4.Erika NurmiEsJt41,67
    5.Anni HolopainenEsJt39,67
     (12 kilpailijaa)  

     

     Minit tytöt, 2008 ja nuor. ***
    1.Tiffany HelantoETK38,67
    2.Sara HöijerEsJt37,00
    3.Mirella PeltonenEsJt37,00
    7.Minea TurunenEsJt28,00
    8.Eva LamppuEsJt27,50
    9.Lily LummiEsJt27,33
     (9 kilpailijaa)  

     

    Skate Espoo 1.-2.10.2016

     

    Espoon Jäätaiturit (EsJt) ja Espoon Taitoluisteluklubi (ETK) järjestivät yhteisen Skate Espoo kutsukilpailun 1.-2.10.2016 Espoonlahden jäähallissa. 

    SarjaAikatauluJäätaiturit
    SM-Juniorit, tytötSP La: 14.50-17.15
    FS Su: 14.10-16.50

    Linnea Ceder
    Jenny Leppänen
    Monica Lindfors
    Lilli Saksela
    Alexandra Sandström
    Paula Savolainen
    Anni Skogberg 

    SM-Noviisit, tytötSP La: 12.45-14.50
    FS Su: 11.25-14.10
    Vera Eklund
    Sanni Hirvikoski
    Sirkku Koskenvaara
    Fanny Lindfors
    Gabriella Sandström
    Debytantit, tytötLa: 9.00-12.45Saga Höijer
    Aava Hyyti
    Edvina Langhoff
    Milja Norrena
    Unna Putaala
    Ria Päivölä
    A-silmut, tytötSu: 9.22-11.25

    Eevi Kankaanranta
    Lilja Parviainen
    Minja Peltonen

    A-silmut, pojatSu: 9.00-9.22Miika Kostermaa
    Matias Lindfors

     

    Tulokset

     Debytantit, tytöt ISU
    1.Aava UtriainenETK48,57
    2.Ellen OikariKaTa48,53
    3.Ria PäivöläEsJt48,27
    4.Milla DegerlundETK47,67
    5.Edvina LanghoffEsJt47,33
    11.Aava HyytiEsJt41,37
    17.Unna PutaalaEsJt37,80
    22.Saga HöijerEsJt34,93
    26.Milja NorrenaEsJt27,83
     (27 kilpailijaa)  

     

     SM-noviisit, tytöt ISUSPFS
    1.Eeva KaipainenTapTL84,77101
    2.Linnea FredrikssonHL82,3015
    3.Sirkku KoskenvaaraEsJt81,6543
    4.Sara AaltoEsJt81,5226
    5.Fanny LindforsEsJt80,9482
    9.Gabriella SandströmEsJt77,36129
    10.Vera EklundEsJt76,85612
    13.Sanni HirvikoskiEsJt74,621410
     (16 kilpailijaa)    

     

     SM-juniorit, tytöt ISUSPFS
    1.Linnea CederEsJt117,1212
    2.Jade RautiainenHL108,7326
    3.Alexandra SandströmEsJt105,8381
    4.Monica LindforsEsJt104,5344
    5.Anni SkogbergEsJt102,9373
    6.Jenny LeppänenEsJt98,0638
    7.Lilli SakselaEsJt97,22105
    8.Paula SavolainenEsJt93,69611
     (13 kilpailijaa)    

     

     A-silmut, pojat ISU
    1.Matias LindforsEsJt29,72
    2.Evert MattilaETK25,87
    3.Miika KostermaaEsJt22,13
     (3 kilpailijaa)  

     

     A-silmut, tytöt ISU
    1.Yulia FedorovaKaTa37,83
    2.Eevi KankaanrantaEsJt36,43
    3.Ella-Lumia KoivuniemiHL33,55
    6.Minja PeltonenEsJt30,46
     (14 kilpailijaa)  

     

    Ria Päivölä oli toinen Debutant Girls -sarjassa! (kuva: Hanna Päivölä)

    Helsinki Trophy 23.-25.9.2016

     

    Helsingin luistelijat järjesti kansainvälisen Helsinki Trophy taitoluistelukilpailun viikonloppuna 23.-25.9.2016 Helsingin Pirkkolassa. Kilpailussa nähtiin luistelijoita kahdeksasta eri maasta ja mukana oli myös useita jäätaitureita.

     

    SarjaAikataulutJäätaiturit
    Novice A, girlsSP la: 14.42-18.27
    FS su: 14.27-18.23
    Sanni Hirvikoski
    Sirkku Koskenvaara
    Debs girls, born 1.7.03 or laterpe: 12.19-16.05Edvina Langhoff
    Ria Päivölä
    Saga Höijer
    Unna Putaala
    Springs A, girls born 2005 or laterpe: 09.00-12.19Minja Peltonen
    Springs B girls, born 1.1.05-30.6.06la: 14.10-17.10Kiia Aittomäki
    Springs B girls, born 1.7.06 or laterla: 17.10-20.00Kiia Kurkinen
    Cubs girls, born 2007 or laterla: 10.45-14.10Erika Nurmi
    Anni Holopainen

     

    Tulokset:

     Springs A Girls  ISU
    1.Anna Bergström FIN31,02
    2.Edith Mattila FIN30,78
    3.Sea Laukontaus FIN29,87
    15.Minja PeltonenEsJtFIN24,52
     (35 kilpailijaa)   

     

     Debutant Girls  ISU
    1.Frida Pajula FIN52,74
    2.Ria PäivöläEsJtFIN49,79
    3.Milla Degerlund FIN46,13
    13.Edvina LanghoffEsJtFIN40,88
    15.Saga HöijerEsJtFIN39,75
    18.Unna PutaalaEsJtFIN38,45
     (38 kilpailijaa)   

     

     Minit (Cubs) tytöt,
    s. 2007 ja myöh.
     **
    1.Vilma KolehmainenLeTal47,33
    2.Peppiina SaarenkyläKuLS44,33
    3.Aini JohanssonKaTa44.00
    4.Louise GyllingETK44,00
    10.Anni HolopainenEsJt39,33
    11.Erika NurmiEsJt39,33
     (41 kilpailijaa)  

     

     B-silmut (Springs B), tytöt,
    s. 1.1.2005-30.6.2006
     **
    1.Klara IsonenETK45,00
    2.Elle PyhäjärviKeLS40,50
    3.Venla LankinenHL40,33
    10.Kiia AittomäkiEsJt39,67
     (29 kilpailijaa)  

    Kiia sai erikoismaininnan: Timanttiset Axelit.
     

     B-silmut (Springs B), tytöt,
    s. 1.7.2006 ja myöh.
     **
    1.Iida KarhunenLL51,00
    2.Janina VainikkaHTK50,00
    3.Angelina MorozyukVTL49,00
    12.Kiia KurkinenEsJt38,67
     (29 kilpailijaa)  

     

     Advanced Novice Girls   SPFS
    1.Aliisa Hokkanen FIN79,2523
    2.Linnea Fredriksson FIN79,1931
    3.Louna Penttinen FIN77,2352
    4.Milania Väänänen FIN74,70111
    5.Sirkku KoskenvaaraEsJtFIN73,33114
    11.Sanni HirvikoskiEsJtFIN67,751213
     (27 kilpailijaa 3 maasta)     

     

    HTL CUP 16.9.-18.9.2016

     

    Hämeenlinnan taitoluistelijat järjestää tulevana viikonloppuna HTL J.Rinta-Jouppi Cupin Hämeenlinnan jäähallissa. Kisoissa nähdään seuramme debytantti-sarjan luistelijoita.

     

    SarjaAikataulutJäätaiturit
    Debs A girls 2004su: 11.15-16.50Aava Hyyti
    Edvina Langhoff
    Milja Norrena
    Debs A girls 2005 and youngersu: 08.00-11.15Saga Höijer
    Unna Putaala
    Ria Päivölä

     

    Tulokset:

     Debs A girls 2004SeuraISU
    1.Milla DegerlundETK49,41
    2.Ilona VirtanenETK48,90
    3.Isabel HaavistoTTK47,97
    6.Edvina LanghoffEsJt46,66
    11.Aava HyytiEsJt43,71
    24.Milja NorrenaEsJt36,95
     (41 kilpailijaa)  

     

     Debs A girls 2005 and youngerSeuraISU
    1.Eveliina AlarantaLTL52,11
    2.Alisa TurunenKULS51,90
    3.Olivia LiskoTAPTL50,93
    6.Ria PäivöläEsJt45,36
    13.Saga HöijerEsJt40,73
    21.Unna PutaalaEsJt36,99
     (26 kilpailijaa)  

     

     

     

    Monica Lindfors, SM-juniorityttöjen 1.

    Orton Trophy 16.9-18.9.2016

     

    Etelä-Vantaan Taitoluistelijat (EVT) järjestää perinteisen Orton Trophy kilpailun Myyrmäen jäähallissa Vantaalla. Alla listattu sarjat, joissa on mukana Jäätaitureita.

    SarjatAikatauluJäätaiturit
    SM-juniorit, tytötLO la: 13.00-14.00
    VO su: 15.43-16.51
    Jenny Leppänen
    Monica Lindfors
    Paula Savolainen
    SM-noviisit, tytötLO la: 11.39-12.39
    VO su: 14.16-15.28
    Vera Eklund
    Fanny Lindfors
    Gabriella Sandström
    A-silmut, tytötpe: 14.00-16.07Eevi Kankaanranta
    Lilja Parviainen
    A-silmut, pojatpe: 14.00-14.14Miika Kostermaa
    Matias Lindfors
    B-silmut, tytöt 2007 ja nuor.su: 10.54-11.54Jenni Hirvonen
    Kiia Kurkinen
    Minit, tytöt 2007su: 09.15-10.39Sofia Väisänen
    Minit, pojatsu: 08.00-08.12Luka Cankar

     

    Tulokset

     A-silmut, tytötSeuraISU
    1.Yulia FedorovaKata36,07
    2.Anna BergströmHTK32,17
    3.Eevi KankaanrantaEsJT31,02
    14.Lilja ParviainenEsJt24,05
     (18 kilpailijaa)  

     

     A-silmut, pojatSeuraISU
    1.Matias LindforsEsJt28,64
    2.Miika KostermaaEsJt22,23

     

     SM-noviisit, tytöt  SPFS
    1.Vera StoltPTL97,7611
    2.Vera EklundEsJt76,9426
    3.Jessika LouhelainenETK76,6545
    4.Fanny LindforsEsJt74,6952
    5.Gabriella SandströmEsJt73,4638
    6.Jenni JohanssonEVT72,5973
    7.Nea KoukonenEVT72,3084
     (10 kilpailijaa)    

     

     SM-juniorit, tytöt  SPFS
    1.Monica LindforsEsJt110,4111
    2.Paula SavolainenEsJt89,0322
    3.Wilma WilenETK84,9434
    4.Sofia RidalHSK84,4153
    5.Jenny LeppänenEsJt83,7765
    6.Inka MelenderPTL83,4776
    7.Christina HolmKeLS79,6547

     

     Minit, pojat **
    1.Luka CankarEsJt45,33
    2.Matias HeinonenKeLS36,67

     

     Minit, tytöt 2007 **
    1.Sofia VäisänenEsJt48,67
    2.Aini JohanssonKaTa44,00
    3.Nela HakalaEVT44,00
    4.Jenna SarlinKaTa39,00
    5.Ella HuurinainenETK38,33
     (17 kilpailijaa)  

     

     B-silmut, tytöt, 2007 ja nuor. **
    1.Angelina MorozyukVTL50,33
    2.Janina VainikkaHTK42,33
    3.Amanda EskelinHTK41,11
    4.Minea SalokoskiHTK39,67
    5.Kiia KurkinenEsJt37,33
    6.Lilja BergKaTa37,33
    7.Jenni HirvonenEsJt37,00
     (12 kilpailijaa)  

     

    Tikkurila Trophy 9.-11.9.2016

     

    Tikkurilan Taitoluisteluklubi (TTK) järjesti perinteisen Tikkurila Trophyn 9.-11.9.2016, Tikkurilan Trio Areenalla Vantaalla. Kisoissa mukana seuraavat jäätaiturit:

    SarjaAikatauluJäätaiturit
    Junior A, ladiesSP PE: 17.55-21.30
    FS LA: 12.30-16.20
    Lilli Saksela
    Novice A girls, olderSP PE: 10.50-14.00
    FS LA: 08.20-11.55
    Sanni Hirvikoski
    Gabriella Sandström
    Novice A girls, youngerSP LA: 16.55-20.10
    FS SU: 08.30-12.00
    Sirkku Koskenvaara
    Fanny Lindfors

     

    Linkit:

     Novice A Girls Older   SPFS
    1.Vera StoltPTLFIN99,3311
    2.Alisa PaastelaTTKFIN86,7252
    3.Aliisa HokkanenHaTalFIN86,6624
    4.Sara AaltoTapTLFIN83,9936
    5.Sonja RosqvistKooVeeFIN83,8063
    6.Annika HoviETKFIN82,3947
    7.Anni RantamäkiTTKFIN76,2798
    8.Gabriella SandströmEsJtFIN76,21195
    18.Sanni HirvikoskiEsJtFIN68,232315
     (26 kilpailijaa)     

     

     Junior A Girls   SPFS
    1.Yoonmi Lehmann SUI123,9511
    2.Laura KarhunenLRLFIN106,6143
    3.Essi KorpiTapTLFIN105,4362
    4.Enja RuokonenLRLFIN104,7834
    5.Ella KorpiTapTLFIN96,81213
    6.Alisa HakolaTTKFIN94,9576
    7.Pinja LaineJTLFIN94,30135
    8.Moona HeikkinenKuLSFIN93,49510
    9.Heidi KoskinenKeLSFIN92,99117
    10.Lilli SakselaEsJtFIN92,4388
     (23 kilpailijaa)     

     

     Novice A Girls younger   SPFS
    1.Olivia HentunenKuLSFIN93,5211
    2.Siiri JulkunenKuTaFIN86,9022
    3.Eeva KaipainenTapTLFIN82,3036
    4.Fanny LindforsEsJtFIN81,8793
    5.Sirkku KoskenvaaraEsJtFIN80,3475
    6.Pilvi LaineJTLFIN77,55164
    7.Vera VilenETKFIN77,5469
    8.Moa RönnholmTTKFIN77,11138
     (22 kilpailijaa)     

     

    ISU CS Lombardia Trophy 8.-11.9.2016

     

    Viveca Lindfors aloitti kilpailukautensa ISU CS Lombardia Trophyssa, Italiassa. Kyseessä on ISU Challenger Series -kilpailusarjan (johon kuuluu mm. Finlandia Trophy) ensimmäinen osakilpailu.

    Lombardia Trophyssa kilpailivat myös juniorit. Junior Ladies -sarjassa oli mukana jäätaiturit Linnea Ceder, Doris Louhikoski ja Anni Skogberg

    Sarjat, joissa suomalaisia:

    SarjaAikataulu
    (paikallista aikaa)
    KilpailijoitaSuomalaiset
    Junior LadiesSP: ke 12.00
    FS: to 9.00
    21Linnea Ceder
    Doris Louhikoski
    Anni Skogberg
    Junior MenSP: ke 15.45
    FS: to 14.00
    10Roman Galay
    Senior LadiesSP: pe 17.10
    FS: la 15.55
    23Liubov Efimenko
    Viveca Lindfors
    Senior Ice DanceSD: la 11.35
    FD: su 15.50
    7Cecilia Törn /
    Jussiville Partanen

     

    Linkkejä:

     Junior Ladies  SPFS
    1.Boyoung KimKOR137,2131
    2.Min Young LeeKOR125,2014
    3.Lara Naki GutmannITA122,5053
    4.Gyo Hee JeonKOR121,8562
    5.Annika HockeGER118,2146
    6.Cassandra JohanssonSWE116,7528
    7.Viktoria NovichonokRUS115,11105
    8.Linnea CederFIN110,18137
    12.Anni SkogbergFIN98,881411
    16.Doris LouhikoskiFIN90,801716
     (20 kilpailijaa)    

     

     Senior Ladies  SPFS
    1.Wakaba HiguchiJPN178,8613
    2.Na Hyun KimKOR177,2731
    3.Mirai NagasuUSA176,8622
    4.Roberta RodeghieroITA164,8254
    5.So Youn ParkKOR156,8545
    11.Viveca LindforsFIN140,95912
    16.Liubov EfimenkoFIN115,381817
     (21 kilpailijaa)